Wyjaśnienie Hashrate Bitcoin

17.02.2021
Category: Które Należy

Pomimo faktu, że wydobywanie bitcoinów istnieje od ponad 10 lat, do społeczności górników dołączają nowe i nowe osoby. Jeśli chcesz do nich dołączyć, musisz opanować podstawy technologii górniczej, które pozwolą Ci dobrać niezbędny sprzęt i ocenić jego produktywność. Jednym z najważniejszych aspektów jest hash Bitcoin, a dzisiaj omówimy to zjawisko i jego związek z innymi wskaźnikami.

Znaczenie hashratu górniczego

Hashrate sieci Bitcoin (lub częstotliwość mieszania) to parametr charakteryzujący szybkość rozwiązywania problemów matematycznych przez urządzenia, które biorą udział w produkcji nowych bloków w sieciach działających w oparciu o algorytm Proof-of-Work (PoW). Innymi słowy, jest to miara wydajności sprzętu używanego w górnictwie. Jeśli chodzi o hashrate Bitcoin, mamy na myśli całkowitą moc obliczeniową wszystkich urządzeń wydobywczych podłączonych do sieci Bitcoin.

Jak mierzy się hashrate?Ponieważ problemy matematyczne, które należy rozwiązać, aby wygenerować nowe bloki, nazywane są skrótami , szybkość mieszania jest mierzona w hashach na sekundę (H / s). Moc obliczeniowa sieci Bitcoin gwałtownie rośnie w ciągu ostatnich 10 lat od pojawienia się kryptowaluty, a produktywność sprzętu również stale rośnie. Dlatego dzisiaj społeczność kryptograficzna używa innych jednostek miary do wyrażania szybkości mieszania, na przykład Terachasz / s (1 TH / s = 10000000000000 H / s) i Petahasz / s (1 PH / s = 1000 TH / s). Obecnie hash Bitcoin jest mierzony w Exahashach (1 EH / s = 1000 PH / s).

Historia Hashrate BTC

W pierwszym roku istnienia Bitcoina moc sieci była niezwykle ograniczona w porównaniu z dzisiejszymi danymi. W tym czasie hashrate Bitcoina mierzono w megahashach / s (MH / s), czyli w milionach hashów.

Początkowo wskaźnik ten był wspierany przez sprzęt deweloperów i garstkę bliskich im pasjonatów. Z tego powodu w pierwszym miesiącu 2009 r. Hash Bitcoin był bardzo niestabilny (4,5-10 MH / s). Następnie, aż do czerwca, przepustowość sieci ustabilizowała się i wynosiła w zasadzie 5–6, czasami przekraczając ten limit.

W czerwcu hashrate gwałtownie spadł i utrzymywał się w przedziale 1–4,5 MH / s przez sześć miesięcy. W grudniu, na tle uruchomienia pierwszej platformy transakcyjnej Bitcoin New Liberty Standard i poszerzenia kręgu osób świadomych istnienia pierwszej kryptowaluty, ostatecznie nastąpił gwałtowny skok do 10 MH / s, co zapoczątkowało stale szybki wzrost mocy obliczeniowej sieci.

Przez następne półtora roku obserwowano wykładniczy wzrost hashratu: sprowokowany został popularyzacją Bitcoina i wzmiankami w niektórych mediach internetowych. Również BTC stał się popularny dzięki uruchomieniu MtGox w lipcu 2010 roku: stał się pierwszą pełnoprawną giełdą kryptowalut.

Wzrost pojemności został zahamowany w okolicach poziomu 10 TH / s dopiero po zhakowaniu giełdy w czerwcu 2011 roku. Po półtora miesiąca hakerzy zaatakowali portfel MyBitcoin, po czym kurs Bitcoina spadł do grudnia, podczas którego szybkość mieszania spadła do 7 TH / s.

Przez cały 2012 rok przepustowość sieci stopniowo rosła (proporcjonalnie do ruchu kursu BTC) i do czasu pierwszego halvingu Bitcoina (28 listopada) osiąga 29 TH / s. Zmniejszenie nagrody o połowę przestraszyło niektórych górników, powodując spadek wskaźnika hashowania do 18 TH / s w ciągu zaledwie 2 tygodni.

W pierwszej połowie 2013 r. Przepustowość sieci wzrosła 10-krotnie i osiągnęła 200 TH / s (w tym czasie cena Bitcoina wzrosła z 14 do 266 USD). Następnie, przez czas pozostały do ​​końca roku, hashrate rośnie jeszcze szybciej i osiąga 17 PH / s (w tym momencie Bitcoin kosztuje 1240 USD).

Przez cały 2014 rok, pomimo spadkowego trendu na rynku sprowokowanego nowym włamaniem i zamknięciem giełdy MtGox, moc obliczeniowa sieci Bitcoin stopniowo rośnie do poziomu 300 PH / s.

W styczniu 2015 roku giełda kryptowalut Bitstamp ogłosiła utratę 19000 BTC w wyniku ataku hakera. To wydarzenie nadaje ton na cały rok – kurs Bitcoin konsoliduje się w przedziale 200-300 $, a kurs hashowania powoli zbliża się do około 400 PH / s.

Pod koniec października Sąd Najwyższy UE zwalnia posiadaczy Bitcoinów z podatków od sprzedaży kryptowalut, co wywołuje gwałtowny wzrost wartości BTC do 500 $. Daje to początek nowej fali popularyzacji Bitcoina i jako W rezultacie przyspiesza wzrost przepustowości sieci do 770 PH / s do końca roku.

Pod koniec stycznia 2016 r. Hashrate po raz pierwszy osiąga 1 EH / s (1000 PH / s). Cena Bitcoina podwoiła się w tym roku (z 500 do 1000 USD). To samo dzieje się z mocą obliczeniową – do grudnia podwoją się, a próg 2 EH / s zostanie pokonany. Co ciekawe, górnicy nie zwrócili uwagi na to, co wydarzyło się w połowie 2016 roku i kontynuowali zwiększanie produktywności swojego sprzętu.

W pierwszej połowie 2017 roku nastąpiło przyspieszenie wzrostu hashratu. W sierpniu osiąga 7 EH / s, a następnie spada do 4,3 EH / s ze względu na przeniesienie niektórych górników do wydobycia Bitcoin Cash – monety, która pojawiła się w wyniku twardego widelca Bitcoin.

W ciągu najbliższych trzech miesięcy przepustowość sieci prawie się potroi (11,5 EH / s). W tym momencie kurs wymiany Bitcoin osiąga 8000 USD przy szerokich relacjach w mediach i oczekiwanym hard forku SegWit2x, po którym następuje krótkoterminowa korekta ceny do 5800 USD i spadek kursu hash do 4,9 EH / s. Pod koniec roku kurs wymiany Bitcoinów nadal gwałtownie rośnie do 20 000 USD, przyciągając coraz więcej uwagi górników, którym udało się zwiększyć moc obliczeniową do 15 EH / s w ciągu zaledwie miesiąca.

Rok 2018 rozpoczyna się od negatywnych wiadomości o zamknięciu giełd kryptowalut w Korei Południowej, towarzyszącym rozpoczęciu trendu spadkowego, z którego w efekcie rynek nie może się wydostać dłużej niż rok. Mimo to wskaźnik hash Bitcoin rośnie nieprzerwanie do października, osiągając 58-60 EH / s. Wyjaśnia to fakt, że wydobycie pozostaje opłacalne, dopóki handel Bitcoinem przekracza 6000 USD.

Sytuacja zmienia się 14 listopada, kiedy kurs Bitcoina gwałtownie spada poniżej tego poziomu i nadal spada do połowy grudnia, zatrzymując się na poziomie około 3100 USD. W tym momencie znaczna część górników, którzy nie wytrzymali presji niedźwiedzi, zostaje odłączona od sieci, a moc obliczeniowa sieci zostaje zredukowana do 35 EH / s.

W ciągu pierwszych czterech miesięcy 2019 r., Gdy kurs wymiany bitcoinów skonsolidował się na poziomie 4000 USD, a następnie niespodziewanie wzrósł do 5000-5600 USD, hashrate nieco wzrósł i utrzymywał się w przedziale 40-50 EH / s.

W połowie maja koszt BTC ostatecznie ponownie okazał się powyżej 6 000 $, a następnie w całości osiągnął 8 000 $, przywracając wiarę w „rodzimego. Górnicy zaczęli aktywnie zwracać swój sprzęt do sieci, a łączna moc obliczeniowa po raz pierwszy wróciła do maksymalnej wartości z ubiegłego roku – 58 EH / s.

W chwili, gdy to piszę, Bitcoin waha się wokół znaku 9500 USD, a współczynnik hashowania wzrósł do 65 EH / s. Biorąc pod uwagę statystyki z ostatnich lat, wzrost mocy obliczeniowej powinien być kontynuowany. Różnica może być tylko w swoim tempie, które będzie zależało od dalszych ruchów kursu Bitcoin.

Bitcoin hashrate i trudność wydobycia: jakie jest połączenie?

Nie powinniśmy również zapominać, że trudność hashrate Bitcoin jest kolejnym kluczowym wskaźnikiem. Rośnie również, gdy rośnie liczba górników:

Jak widać na wykresie, łączna wartość hashrate dla Bitcoin ostatnio osiągnęła wyższy poziom. Do końca 2017 roku świat niewiele wiedział o kryptowalutach (przynajmniej zjawisko to było szeroko rozpowszechnione tylko w USA). Ale potem liczba górników wzrosła wykładniczo.

Trudność w wydobywaniu hashratu w BTC jest dynamiczną cechą, która jest nierozerwalnie związana z hashratem. Chodzi o to, że wahania całkowitej mocy sieci prowadzą do zmiany czasu przebywania nowych bloków, który idealnie powinien wynosić 10 minut.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy