Warren Buffett: jego najlepsze akcje, strategie inwestycyjne i porady

17.02.2021
Category: Jaka Jest

Przewodnik po praktycznej mądrości największego inwestora na świecie, w tym, gdzie znaleźć najnowsze ruchy giełdowe Buffetta i jego przemyślenia na temat bitcoina.

Każdy, kto interesuje się giełdą, inwestowaniem lub sprawami pieniężnymi, prawdopodobnie zetknął się z typami akcji, poradami lub legendarnymi opowieściami Warrena Buffetta.

Ma tytuł największego żyjącego inwestora i, w przeciwieństwie do wielu miliarderów, chce nas nauczyć, jak łowić ryby.

Ale mając tak wiele na rynku, trudno jest zawęzić to do podstawowego Buffetta.

Taki jest nasz cel. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz listy ulubionych akcji Buffetta, podstawowych informacji na temat jego technik inwestowania, czy też zaawansowanych lektur, tutaj ją znajdziesz.

Zacznijmy od tematu wartego miliardy dolarów:

Jak inwestować jak Warren Buffett

Buffett kupił swoje pierwsze akcje w wieku 11 lat, korzystając z informacji dostępnych dla każdego innego inwestora. Teraz dobrze po osiemdziesiątce nadal się tym zajmuje.

W tym momencie kupuje firmy bezpośrednio dla swojej firmy Berkshire Hathaway (NYSE: BRK-A) (NYSE: BRK-B) i może tu i ówdzie zawrzeć egzotyczną umowę. Ale Buffett i jego zespół zarządzają ponad 200 miliardami dolarów (i ciągle rośnie) w akcjach spółek publicznych.

Jak on to robi? Spędzając znaczną ilość czasu na czytaniu dokładnie tego, co ty i ja możemy: 10-kilogramów, zgłoszenia do SEC i prawdopodobne zapisy rozmów o zarobkach.

Jedną z kluczowych różnic między nim a większością z nas, którzy ekscytują się każdym porannym otwarciem giełdy, jest jego niesamowita koncentracja. To tak, jakby biegł zarówno sprint, jak i maraton. Wiele się nauczysz czytając raport roczny firmy. Ale co, jeśli robisz to w firmie przez 20, 30, 40, ponad 50 lat z rzędu? A dla wszystkich jego konkurentów? A dla firm z zupełnie innych branż, nawet tych, w które nigdy nie byłbyś zainteresowany inwestowaniem?

Niewielu z nas zaczyna wystarczająco wcześnie i ma poziom konsekwentnej koncentracji, aby zostać kolejnym Warrenem Buffettem, ale każdy z nas ma szansę zostać lepszym inwestorem, przestrzegając tych siedmiu zasad:

 • Zainwestuj w to, co wiesz.
 • Poznaj podstawy inwestowania w wartość.Zidentyfikuj tanie akcje.Znajdź firmy, które przetrwają próbę czasu.Zainwestuj w dobre zarządzanie.Bądź agresywny w trudnych chwilach.Zachowaj długoterminowe nastawienie.Najnowsze typy akcji Warrena Buffetta

  Kiedy jesteś najbardziej znanym na świecie selektorem akcji, każdy chce mieć najnowsze wskazówki dotyczące gorących zapasów. O ile Buffett dzieli się swoją mądrością, jest mamą przy kolejnych krokach. Jest ku temu wiele powodów, w tym fakt, że gdyby nam powiedział, cała grupa ludzi wpadłaby do firmy i uzyskałby gorszą cenę akcji.

  Na szczęście dla nas Komisja Papierów Wartościowych i Giełd wymaga, aby zarządzający inwestycjami wielkości Berkshire Hathaway ujawniali swoje ruchy kapitałowe w kwartalnym ciągu 13F.

  W ramach planowania sukcesji Buffetta przekazuje coraz większą część swojego portfela Toddowi Combsowi i Tedowi Weschlerowi, ale nadal kontroluje większość z nich i odpowiada za największe ruchy.

  10 największych zasobów akcji Buffetta

  Podczas gdy kwartalne transakcje kupna i sprzedaży Berkshire Hathaway pokazują jego najnowsze ruchy, dobrze jest również cofnąć się o krok i zobaczyć, jakie są największe udziały:

  1. Apple (NASDAQ: AAPL)
  2. Bank of America (NYSE: BAC) Wells Fargo (NYSE: WFC) Coca-Cola (NYSE: KO) American Express (NYSE: AXP) Kraft Heinz (NASDAQ: KHC) US Bancorp (NYSE: USB) JPMorgan Chase (NYSE: JPM) Moody’s (NYSE: MCO) Bank of New York Mellon (NYSE: BK)Niektóre rzeczy, które wyskakują:

   1. To są wielkie firmy! Sukces i bogactwo Buffetta oznacza, że ​​nie może ruszyć igłą, kupując udziały w spółkach o małej lub nawet średniej kapitalizacji.
   2. Siedem z 10 to banki lub instytucje finansowe.Pozostałe trzy (Apple, Coca-Cola i Kraft Heinz) to duże marki konsumenckie.Główny inwestor Warren Buffett. Źródło obrazu: Motley Fool.

    100 najlepszych cytatów Warrena Buffetta

    Poza swoim występem jest tak sławny, że woli zwięzłość od żargonu.

    Zapytany o jedno z dużych ryzyk związanych z instrumentami pochodnymi, gadający szef w wiadomościach finansowych prawdopodobnie mówiłby o ryzyku kontrahenta i złożonych instrumentach, takich jak zabezpieczone zobowiązania dłużne. Tymczasem Buffett nie boi się kreatywności: „Pochodne są jak seks. Nie chodzi o to, z kim sypiamy, to jest problem z tym, z kim sypiają.

    Wierz lub nie, ale ten jeden nie znalazł się w naszej pierwszej setce.

    Strategie dywidend Warrena Buffetta

    Jeśli spojrzysz na 10 najlepszych akcji Buffetta, możesz zauważyć, że każdy z nich płaci dywidendę.

    W międzyczasie możesz również zauważyć, że firma Buffett, Berkshire Hathaway, nie wypłaca dywidendy.

    Oczywiście, jest pewien niuans w myśleniu Buffetta na temat dywidend.

    Przemyślenia Buffetta na temat każdej klasy aktywów: akcji, obligacji, złota. a nawet bitcoin

    Kiedy myślisz o tym, gdzie odłożyć swoje pieniądze, procent, który wkładasz w każdym segmencie może być równie ważny (lub ważniejszy) niż to, co robisz z każdym z nich.

    Na przykład, jeśli co roku pokonujesz rynek swoimi typami akcji, ale akcje stanowią tylko 1% Twojego portfela, czy ma to duży wpływ na Twoje bezpieczeństwo finansowe lub plany emerytalne?

    Sprawdźmy, co sądzi wujek Warren o wielu popularnych opcjach.

    Roczne zgromadzenie akcjonariuszy Berkshire Hathaway

    Każdego roku około 40 000 osób uczestniczy w dorocznym zgromadzeniu akcjonariuszy Berkshire Hathaway, znanym jako Woodstock for Capitalists.

    To zdumiewające, że konferencja inwestycyjna przyciąga tak wiele osób, jak duże wydarzenie sportowe. W Omaha w Nebrasce nie mniej. Nie licząc nawet osób, które oglądają w Yahoo! Finanse na żywo.

    U podstaw tego corocznego spotkania Warren Buffett i jego partner Charlie Munger są na scenie przez kilka godzin, odpowiadając na wszelkie pytania wybranej grupy cenionych dziennikarzy, a także każdego uczestnika, który przybywa na miejsce wystarczająco wcześnie, aby ustawić się w kolejce do mikrofonów.

    Rezerwowanie pytań i odpowiedzi to humorystyczny „film firmowy z wyprzedzeniem, a po nim zwykle spokojne spotkanie biznesowe. W tym roku podczas pytań i odpowiedzi usłyszeliśmy od kluczowych poruczników Grega Abla i Ajita Jaina na kilka pytań. Nie ma szczęścia dla tych, którzy chcieli usłyszeć gorące wskazówki od Teda i Todda – Buffett mówi, że nie rozmawiają, ponieważ nie chce, aby rozdawali jakikolwiek specjalny sos do inwestowania.

    Wydłużony, to cały weekend uroczystości, w tym zakupy u sprzedawców powiązanych z Berkshire wystawiających się w CHI Health Center, piknik w Nebraska Furniture Mart, wyścig 5 km, noc steków udziałowców w Gorat’s (jednej z ulubionych restauracji Warrena), itp.

    Dla tych, którzy nie chcą siedzieć w ośmiogodzinnym strumieniu, każdego roku podkreślamy najciekawsze fragmenty.

    Coroczny list akcjonariuszy Berkshire Hathaway

    Być może nawet lepszym sposobem na zdobycie destylowanej mądrości Buffetta niż podróż do Omaha jest przeczytanie jego corocznego listu do akcjonariuszy. Każde wydanie zawiera zarówno szczegółowe informacje o biznesie Berkshire, jak i ogólne informacje o inwestowaniu.

    Możesz uzyskać do nich dostęp na stronie internetowej Berkshire.

    Oczywiście każdego roku przedstawiamy podsumowanie.

    5 najlepszych książek o Warren Buffett

    Buffett sam dużo napisał, ale napisano o nim znacznie więcej. Jeśli próbujesz dokładniej przyjrzeć się jego strategiom lub po prostu temu, co go nakręca, zacznij od tych pięciu:

    Buffett: The Making of an American Capitalist , autorstwa Rogera LowensteinaDroga Warrena Buffetta – Robert G. HagstromDyrektor generalny Warrena Buffetta , Robert P. MilesThe Snowball: Warren Buffett and the Business of Life – Alice SchroederTap Dancing to Work: Warren Buffett on Practically Everything , 1966-2013 , autor: Carol J. LoomisWarren Buffett FAQ

    Ile lat ma Warren Buffett?

    W chwili pisania tego tekstu ma 88 lat. Urodził się 30 sierpnia 1930 roku.

    Jaka jest jego wartość netto?

    Znajduje się na północ od 80 miliardów dolarów. W zależności od dnia jest trzecią najbogatszą osobą na świecie za Jeffem Bezosem (i rodziną) i Billem Gatesem. I to po podjęciu w 2006 roku decyzji o oddaniu 99% swojego majątku (i całego kapitału Berkshire Hathaway) na cele charytatywne za życia lub po jego śmierci. Rozdał już dziesiątki miliardów dolarów.

    Gdzie on chodził do szkoły?

    Jako student studiów licencjackich uczęszczał do Wharton na University of Pennsylvania, po czym przeniósł się na University of Nebraska. Na studia podyplomowe poszedł do Columbia Business School.

    Którzy inwestorzy mieli na niego wpływ?

    Buffett powiedział, że jego styl inwestowania to „85% Graham i 15% Fisher.

    Graham to Benjamin Graham, „Ojciec inwestowania w wartość. Napisał The Intelligent Investor i współautorem Security Analysis z Davidem Doddem. Był profesorem i mentorem Buffetta w Columbia Business School i przez pewien czas jego szefem.

    Fisher to Philip Fisher, pionier w dziedzinie inwestowania we wzrost i autor książki Common Stocks and Uncommon Profits .

    Podczas gdy Graham i Fisher byli bohaterami inwestycji Buffetta, jego partner biznesowy, Charlie Munger, prawdopodobnie był jego największym wpływem.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy