Przewodnik po metalach szlachetnych dla początkujących

17.02.2021

Złoto i srebro zostały uznane za metale cenne i od dawna są pożądane. Nawet dziś metale szlachetne mają swoje miejsce w portfelu doświadczonego inwestora. Ale który metal szlachetny jest najlepszy do celów inwestycyjnych? A dlaczego są tak niestabilni?

Istnieje wiele sposobów kupowania metali szlachetnych, takich jak złoto, srebro i platyna, oraz wiele dobrych powodów, dla których warto poddać się poszukiwaniom skarbów. Jeśli więc dopiero zaczynasz przygodę z metalami szlachetnymi, czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak one działają i jak możesz w nie inwestować.

Kluczowe wnioski
 • Metale szlachetne mogą być dobrym dywersyfikatorem portfela i zabezpieczeniem przed inflacją – ale złoto, być może najbardziej znany taki metal, nie jest jedynym dostępnym dla inwestorów.
 • Srebro, platyna i pallad to towary, które można dodać do portfela metali szlachetnych, a każdy z nich ma swoje unikalne ryzyko i możliwości.Oprócz posiadania fizycznego metalu inwestorzy mogą uzyskać dostęp za pośrednictwem rynku instrumentów pochodnych, metalowych ETF-ów i funduszy inwestycyjnych oraz akcji spółek górniczych.Zaczniemy od dziadka z nich wszystkich: złota. Złoto jest wyjątkowe ze względu na swoją trwałość (nie rdzewieje ani nie koroduje), plastyczność i zdolność do przewodzenia ciepła i elektryczności. Ma pewne zastosowania przemysłowe w stomatologii i elektronice, ale znamy go głównie jako baza biżuterii i jako forma waluty.

  Wartość złota jest określana przez rynek 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Handel złotem jest głównie funkcją nastrojów – na jego cenę w mniejszym stopniu wpływają prawa popytu i podaży. Dzieje się tak, ponieważ nowe zasoby kopalni są znacznie przeważane przez sam rozmiar zgromadzonego na ziemi złota. Mówiąc prościej, kiedy zbieracze mają ochotę sprzedać, cena spada. Kiedy chcą kupić, nowa podaż jest szybko absorbowana, a ceny złota rosną.

  Kilka czynników wyjaśnia zwiększoną chęć gromadzenia błyszczącego żółtego metalu:

 • Systemowe problemy finansowe: kiedy banki i pieniądze są postrzegane jako niestabilne i / lub stabilność polityczna jest wątpliwa, złoto często było poszukiwane jako bezpieczny magazyn wartości.
 • Inflacja: kiedy realne stopy zwrotu na rynkach akcji, obligacji lub nieruchomości są ujemne, ludzie regularnie gromadzą złoto jako składnik aktywów, który utrzyma jego wartość.Wojna lub kryzysy polityczne: Wojna i wstrząsy polityczne zawsze wprowadzały ludzi w tryb gromadzenia złota. Oszczędności na całe życie można przenosić i przechowywać do czasu, gdy będzie trzeba je wymienić na żywność, schronienie lub bezpieczny przejazd do mniej niebezpiecznego miejsca. Wcześniejsze  Srebro

  W przeciwieństwie do złota cena srebra waha się między postrzeganą przez niego rolą jako środka gromadzenia wartości a jego rolą jako metalu przemysłowego. Z tego powodu wahania cen na rynku srebra są bardziej zmienne niż złoto. Wcześniejsze  

  Tak więc, podczas gdy srebro będzie handlować mniej więcej tak, jak złoto jako przedmiot do gromadzenia, równanie podaży / popytu przemysłowego na metal wywiera równie silny wpływ na jego cenę. To równanie zawsze podlegało fluktuacjom wraz z nowymi innowacjami, w tym:

 • Niegdyś dominująca rola Silvera w przemyśle fotograficznym – film fotograficzny na bazie srebra – została przyćmiona przez pojawienie się aparatu cyfrowego.
 • Powstanie ogromnej klasy średniej we wschodzących gospodarkach rynkowych Wschodu, co spowodowało wybuchowy popyt na urządzenia elektryczne, produkty medyczne i inne produkty przemysłowe, które wymagają srebra. Od łożysk po połączenia elektryczne, właściwości srebra uczyniły go pożądanym towarem.Zastosowanie srebra w bateriach, zastosowaniach nadprzewodników i rynkach mikroukładów.Nie jest jasne, czy iw jakim stopniu te zmiany wpłyną na ogólny nieinwestycyjny popyt na srebro. Jeden fakt pozostaje: na cenę srebra wpływają jego zastosowania i nie jest ono wykorzystywane tylko w modzie lub jako środek do przechowywania wartości. Wcześniejsze 

  Platyna

  Podobnie jak złoto i srebro, platyna jest przedmiotem całodobowego obrotu na światowych rynkach towarowych. Często osiąga wyższą cenę (za uncję trojańską) niż złoto w rutynowych okresach stabilności rynkowej i politycznej po prostu dlatego, że jest znacznie rzadsza. Co roku znacznie mniej metalu jest wyciągane z ziemi.

  Istnieją również inne czynniki, które określają cenę platyny:

 • Podobnie jak srebro, platyna jest uważana za metal przemysłowy. Największe zapotrzebowanie na platynę pochodzi z katalizatorów samochodowych, które służą do zmniejszania szkodliwości emisji. Następnie większość popytu stanowi biżuteria. Resztę zużywają katalizatory rafinacji naftowej i chemicznej, a przemysł komputerowy.
 • Ze względu na duże uzależnienie przemysłu samochodowego od metalu ceny platyny są w dużej mierze determinowane przez sprzedaż samochodów i liczbę produkcji. Przepisy dotyczące „czystego powietrza mogą wymagać od producentów samochodów instalowania większej liczby katalizatorów, zwiększając popyt. Jednak w 2009 roku amerykańscy i japońscy producenci samochodów zaczęli zwracać się ku recyklingowanym katalizatorom samochodowym lub używać więcej niezawodnego – i zwykle tańszego – metalu z grupy siostrzanej platyny, palladu. Wcześniejsze Kopalnie platyny są silnie skoncentrowane tylko w dwóch krajach – RPA i Rosji. Stwarza to większy potencjał działań kartelowych, które mogłyby wspierać lub nawet sztucznie podnosić ceny platyny.Inwestorzy powinni wziąć pod uwagę, że wszystkie te czynniki powodują, że platyna jest najbardziej niestabilnym z metali szlachetnych.

  Paladium

  Mniej znanym niż powyższe trzy metale jest pallad, który ma więcej zastosowań przemysłowych. Pallad to błyszczący, srebrzysty metal stosowany w wielu typach procesów produkcyjnych, szczególnie w elektronice i produktach przemysłowych. Może być również stosowany w stomatologii, medycynie, zastosowaniach chemicznych, biżuterii i uzdatnianiu wód gruntowych. Większość światowych dostaw tego rzadkiego metalu, który ma liczbę atomową 46 w układzie okresowym pierwiastków, pochodzi z kopalni zlokalizowanych w Stanach Zjednoczonych, Rosji, RPA i Kanadzie. Jubilerzy po raz pierwszy włączyli pallad do biżuterii w 1939 roku. Po zmieszaniu z żółtym złotem stop tworzy metal mocniejszy niż białe złoto. W 1967 roku rząd Tonga wyemitował monety palladowe w obiegu, promujące koronację króla Taufa Ahau Tupou IV. Jest to pierwszy odnotowany przypadek użycia palladu w monetach.

  Metalowcy mogą tworzyć cienkie arkusze palladu o grubości do jednej dwustu pięćdziesięciu tysięcznych cala. Czysty pallad jest plastyczny, ale staje się silniejszy i twardszy, gdy ktoś pracuje z metalem w temperaturze pokojowej. Arkusze są następnie wykorzystywane w zastosowaniach takich jak energia słoneczna i ogniwa paliwowe.

  Największe przemysłowe zastosowanie palladu dotyczy katalizatorów, ponieważ metal służy jako wspaniały katalizator przyspieszający reakcje chemiczne. Ten błyszczący metal jest o 12,6% twardszy niż platyna, dzięki czemu element jest również trwalszy niż platyna.

  Wypełnianie swojej skrzyni skarbów

  Przyjrzyjmy się opcjom dostępnym dla tych, którzy chcą inwestować w metale szlachetne.

  Fundusze giełdowe (ETF)Fundusze podlegające obrotowi giełdowemu istnieją dla wszystkich trzech metali szlachetnych. Fundusze ETF to wygodny i płynny sposób kupna i sprzedaży złota, srebra lub platyny. Inwestowanie w ETF nie daje jednak dostępu do fizycznego towaru, więc nie masz prawa do metalu w funduszu. Nie otrzymasz faktycznej dostawy sztabki złota lub srebrnej monety.

  Akcje zwykłe i fundusze powierniczeAkcje górników metali szlachetnych są lewarowane w celu zmiany cen metali szlachetnych. Jeśli nie jesteś świadomy tego, jak wyceniane są akcje górnicze, rozsądniej będzie trzymać się funduszy z menedżerami z solidnymi wynikami.

  Futures i opcjeRynki kontraktów terminowych i opcji oferują płynność i lewarowanie inwestorom, którzy chcą stawiać duże zakłady na metale. Największe potencjalne zyski i straty można uzyskać w przypadku produktów pochodnych.

  Złoto w sztabachMonety i sztabki są przeznaczone wyłącznie dla tych, którzy mają miejsce na ich przechowywanie, takie jak skrytka depozytowa lub sejf. Z pewnością dla tych, którzy spodziewają się najgorszego, jedyną opcją jest kruszec, ale dla inwestorów z horyzontem czasowym kruszec jest niepłynny i wręcz kłopotliwy w utrzymaniu. Wcześniejsze 

  CertyfikatyCertyfikaty oferują inwestorom wszystkie korzyści wynikające z fizycznego posiadania złota bez kłopotów z transportem i przechowywaniem. To powiedziawszy, jeśli szukasz ubezpieczenia na wypadek prawdziwej katastrofy, certyfikaty są tylko papierowe. Nie oczekuj, że ktoś weźmie je w zamian za coś wartościowego.

  Czy metale szlachetne to dla Ciebie dobra inwestycja?

  Metale szlachetne oferują wyjątkową ochronę przed inflacją – mają wartość wewnętrzną, nie niosą ze sobą ryzyka kredytowego i nie można ich zawyżać. Oznacza to, że nie możesz wydrukować ich więcej. Oferują również prawdziwe „ubezpieczenie od wstrząsów od wstrząsów finansowych lub politycznych / wojskowych.

  Z punktu widzenia teorii inwestycji metale szlachetne zapewniają również niską lub ujemną korelację z innymi klasami aktywów, takimi jak akcje i obligacje. Oznacza to, że nawet niewielki procent metali szlachetnych w portfelu zmniejszy zarówno zmienność, jak i ryzyko.

  Ryzyko związane z metalami szlachetnymi

  Każda inwestycja wiąże się z innym ryzykiem. Chociaż mogą one wiązać się z pewnym stopniem bezpieczeństwa, inwestowanie w metale szlachetne zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Ceny metali mogą spaść z powodu braku równowagi technicznej (więcej sprzedających niż kupujących). To powiedziawszy, w czasach niepewności gospodarczej sprzedawcy odnoszą korzyści, ponieważ ceny mają tendencję do gwałtownego wzrostu.

  Podsumowanie

  Metale szlachetne stanowią użyteczny i skuteczny sposób dywersyfikacji portfela. Sztuczka prowadząca do osiągnięcia sukcesu z nimi polega na tym, aby poznać swoje cele i profil ryzyka przed podjęciem decyzji. Zmienność metali szlachetnych można wykorzystać do gromadzenia bogactwa. Pozostawiony bez kontroli może również doprowadzić do ruiny.

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy