Oprocentowanie kredytów hipotecznych osiągnęło rekordowo niski poziom. Czy mogą spaść jeszcze dalej?

17.02.2021
Category: Przez Cały

Jednym z niewielu jasnych punktów dla kupujących i właścicieli domów w 2020 r. – roku naznaczonego pandemią, recesją gospodarczą, niepokojami społecznymi, pożarami, huraganami i wysoce spolaryzowanymi wyborami prezydenckimi – były najniższe stopy procentowe kredytów hipotecznych.

Oprocentowanie kredytów hipotecznych spada, odkąd COVID-19 zakłócił gospodarkę kraju, osiągając to, co wielu ekspertów uważało za niemożliwe: spadły nieco poniżej 3% w lipcu. Od tego czasu stopy spadły jeszcze bardziej, osiągając najniższy w historii poziom 2,86% dla średniej 30-letniej pożyczki o stałym oprocentowaniu w tygodniu kończącym się 10 września, według Freddie Mac. W tygodniu kończącym się 17 września wzrosły do ​​2,87%.

Te niższe stawki pozwoliły kupującym na rozciągnięcie budżetów w czasie, gdy ceny domów rosną. Właściciele domów, którzy refinansują swoje istniejące pożyczki, mogą potencjalnie zmniejszyć miesięczne spłaty kredytu hipotecznego o 100 lub więcej dolarów, oszczędzając dziesiątki tysięcy dolarów przez cały okres ich obowiązywania. (Dokładna kwota zależy od wielkości pożyczki i poprzedniej stawki).

Powiązane artykuły
 • Stawki kredytów hipotecznych spadają do kolejnego najniższego poziomu w historii
 • Czy najniższe stawki kredytów hipotecznych, jakie kiedykolwiek zaobserwowano, wywołają kolejny boom refinansowy?Fed obniżył stopy procentowe. Oto dlaczego stawki kredytów hipotecznych prawdopodobnie nie będą odpowiadaćTeraz wiele osób zastanawia się, czy stopy procentowe mogą spaść jeszcze bardziej – i jak nisko mogą spaść. Amerykańska Rezerwa Federalna zobowiązała się w środę, że nie podniesie własnych krótkoterminowych stóp procentowych, obecnie na poziomie około 0%, aby dać gospodarce bardzo potrzebny impuls. Czy może to więc doprowadzić do dalszego spadku oprocentowania kredytów hipotecznych?

  „To wielkie pytanie. Czy stopy będą nadal spadać? Czy będą rosły? mówiLen Kiefer, zastępca głównego ekonomisty Freddiego Maca. „Szczera odpowiedź brzmi: nie wiemy. Ekonomiści nie mieli wiele szczęścia w prognozowaniu, gdzie pójdą stopy.

  Problem w tym, że rok 2020 nie był typowym rokiem. W naszym życiu nigdy nie było pandemii, a przyczyną tej recesji jest wirus, a nie bańka mieszkaniowa, kryzys naftowy czy inne problemy gospodarcze. I chociaż na oprocentowanie kredytów hipotecznych wpływa kierunek krótkoterminowych stóp procentowych Fed, nierzadko zdarza się, że robią to po swojemu.

  Obejrzyj: Powolny marszowy wzrost gospodarczy i rynek nieruchomości

  „Technicznie rzecz biorąc, oprocentowanie kredytów hipotecznych może spaść. Teoretycznie mogą one łatwo spaść do około 2% – mówi starszy ekonomista George Ratiu z realtor.com®. „Jednak w przypadku pożyczkodawców [którzy ustalają własne stopy procentowe] prawdopodobieństwo znacznie niższych stóp procentowych jest dość niewielkie. Nie chcą ryzykować niższej stopy przez cały okres trwania pożyczki.

  Tak się stało w marcu. Stawki spadły do ​​około 3,3% w odpowiedzi na wstrząsy na rynkach finansowych wywołane koronawirusem, a właściciele domów pospiesznie refinansowali swoje istniejące kredyty hipoteczne. Pożyczkodawcy byli tak przytłoczeni wzrostem koniunktury, że podnieśli stopy procentowe, aby tymczasowo powstrzymać nowe refinansowanie, próbując nadrobić zaległości.

  Od tego czasu refinansowanie spowolniło do łatwiejszego do zarządzania poziomu, a stopy spadły.

  Dlaczego oprocentowanie kredytów hipotecznych może spaść jeszcze bardziej – lub nie

  Dla kupujących jeszcze niższe stawki mogą przynajmniej nieco zrównoważyć ceny domów, które wzrosły o nieco ponad 11% rok do roku, według najnowszych danych realtor.com. Te niskie stawki mogą przybliżyć dotychczas nieosiągalne domy. Jest więc zrozumiałe, że kupujący z niecierpliwością obserwują, w jakim kierunku zmienią się stawki.

  „Gdybyśmy zobaczyli, jak gospodarka trochę się zmaga, mogłoby to spowodować spadek stóp procentowych, mówi Kiefer. „Jeśli gospodarka jest silniejsza, niż się spodziewaliśmy, mogą wzrosnąć nieco szybciej.

  Więc co się dzieje? Przygotuj się na krótkie omówienie finansowania hipotecznego.

  Stawki są określane bardziej przez inwestorów niż przez własne stopy Rezerwy Federalnej. Pożyczkodawcy nie chcą trzymać kredytów hipotecznych, które udzielają, ponieważ chcą uwolnić kapitał, aby udzielać nowych pożyczek i czerpać z nich zyski. W ten sposób łączą swoje kredyty hipoteczne i sprzedają te listy zastawne, czyli papiery wartościowe zabezpieczone hipoteką, na rynku wtórnym inwestorom.

  Kiedy rynki finansowe są wszędzie (jak w tym roku), inwestorzy często wyciągają pieniądze z akcji i wpompowują je w względne bezpieczeństwo obligacji skarbowych i listów zastawnych. Są one uważane za bezpieczniejsze, długoterminowe inwestycje.

  Obecnie oprocentowanie kredytów hipotecznych jest powiązane z 10-letnim rynkiem obligacji skarbowych USA. Kiedy więc rynek obligacji jest silny, oprocentowanie kredytów hipotecznych spada.

  Obecnie rząd federalny zobowiązał się do wykupu hipotecznych papierów wartościowych, aby ustabilizować rynek w obliczu spowolnienia gospodarczego. Doprowadziło to do wzrostu popytu, co również obniża stawki.

  „Inwestorzy wciąż domagają się listów zastawnych, ponieważ słaba gospodarka i niestabilne rynki akcji denerwują wielu konserwatywnych inwestorów – mówi Ratiu. „Inwestorów obligacji przyciągają listy zastawne, ponieważ ożywienie na rynku nieruchomości jest silniejsze niż w pozostałej części gospodarki.

  Kiefer wskazuje, że stopy procentowe zwykle spadały o około 2 punkty procentowe w ciągu dekady. W 2010 roku były to około 4%. Mogą więc potencjalnie spaść dalej w niski zakres 2%, jeśli utrzymają ten wzór.

  Uważa, że ​​stopy procentowe mogą pozostać na swoim poziomie lub nieco bardziej spaść do 2,75%.

  „Jeśli jesteś na rynku refinansowania lub zakupu domu, stawki mogą zmieniać się bardzo szybko, mówi Kiefer. „Stawka, którą zobaczysz w tym tygodniu, może być bardzo inna w przyszłym tygodniu. Jest dużo miejsca na zmiany stawek .

  Oznacza to, że kupujący i osoby starające się o refinansowanie muszą dobrze zrozumieć, co oznaczają dla nich liczby.

  „Możesz poczekać, aż punkt bazowy obniży się, ale ostatecznie musisz rozważyć kompromisy, biorąc pod uwagę szybko rosnące ceny, mówi Ratiu. „Ceny domów rosną szybko, więc oczekiwanie na niższą stopę prawdopodobnie przyniesie niewielkie korzyści .

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy