Opłaty bankomatowe: ile to kosztuje i jak ich uniknąć?

17.02.2021
Category: Możesz Zrobić

Jeśli chodzi o dostęp do różnych rachunków bankowych, bankomaty oferują dużą wygodę. Jest to szczególnie ważne, gdy korzystasz z banku w instytucji, która oferuje tysiące bankomatów na całym świecie. Według danych Banku Światowego w 2016 r. Na 100 000 dorosłych na świecie przypadało około 47 bankomatów. Pomimo ich wygody geograficznej korzystanie z bankomatu może w rzeczywistości kosztować pieniądze, w zależności od banku i bankomatu, z którego korzystasz.

Jakie są opłaty za bankomat bankowy?

Opłaty bankomatowe to tylko jedna z wielu opłat bankowych, z którymi możesz się spotkać. Zwykle Twój bank nie pobiera opłaty za bankomat, gdy używasz maszyny bankowej. Jeśli jednak korzystasz z bankomatu poza siecią banku, prawdopodobnie zostaniesz obciążony opłatą za bankomat. Obejmuje to wypłaty, wpłaty i zapytania o saldo. Ten rodzaj opłaty za bankomat jest często stałą kwotą w dolarach, a nie procentem transakcji.

Niestety, transakcje bankomatowe poza siecią zwykle wiążą się z dwiema opłatami. Po pierwsze, Twój bank pobierze opłatę za korzystanie z maszyny niesieciowej. Po drugie, operator bankomatu również pobierze niewielką opłatę. Opłata ta zwykle pojawia się w bankomacie przed zakończeniem transakcji. Chociaż nie zawsze możesz uniknąć tej opłaty, korzystanie z bankomatu innego banku jest często tańsze niż bankomat niebankowy.

Wyrzucenie kilku dolarów za skorzystanie z bankomatu w nagłych przypadkach to niewielka cena do zapłacenia. Jednak ważne jest, aby unikać zbyt częstego płacenia tych opłat. Mogą łatwo się sumować i ostatecznie zabrać część Twoich oszczędności, nawet jeśli masz odpowiednie konto oszczędnościowe. Jeśli chcesz wypłacić pieniądze z zagranicznego bankomatu, w grę wchodzi cały zestaw innych opłat za transakcje zagraniczne.

Średnie opłaty bankomatowe

Opłaty bankomatowe różnią się w zależności od banku i rodzaju posiadanego konta. Raport Bankrate z 2017 roku wykazał, że średni koszt wypłaty pieniędzy z bankomatu spoza sieci osiągnął tej jesieni rekordowy poziom 4,69 USD. Średnia opłata pobierana przez operatorów bankomatów również wzrosła do 2,97 USD.

Jeśli chodzi o wysokość opłat pobieranych przez bank za korzystanie z bankomatu spoza sieci, średnia opłata wynosiła 1,72 USD. To także nowy rekord, wzrost o 3% w stosunku do zeszłego roku. Te podwyżki opłat oznaczają, że wycieczka do bankomatu może kosztować Cię więcej, niż można by się spodziewać. Mądry wybór banku i konta bankowego może pomóc uniknąć wysokich opłat.

Który bank ma najtańsze opłaty za bankomat?

Na szczęście niektóre banki pobierają opłaty za bankomaty znacznie poniżej średniej, często rezygnując z opłat lub zwracając je. Po pierwsze, Capital One oferuje bezpłatny dostęp do bankomatów Capital One i Allpoint. Jeśli nie możesz skorzystać z jednego z tych tysięcy bankomatów, Capital One nadal nie pobiera opłat za korzystanie z zagranicznego bankomatu.

Weź również pod uwagę EverBank, który zwraca Ci nieograniczone opłaty bankomatowe, o ile utrzymujesz minimalne saldo w wysokości 5000 USD na koncie czekowym Yield Pledge®. Może się wydawać, że kwota na koncie czekowym jest wysoka. Jednak to dobry interes, biorąc pod uwagę, że bank nie ma dużej sieci bankomatów. Ponadto EverBank oferuje jedne z najwyższych w branży oprocentowania kont oszczędnościowych.

Citibank, czwarty co do wielkości bank w USA, oferuje posiadaczom rachunków dostęp do ponad 60 000 bezpłatnych krajowych bankomatów. Zwolnia również opłaty bankomatowe poza siecią dla studentów, Citigold, Citi Priority i innych posiadaczy rachunków z wyższej półki. Bank ma nawet bankomaty w ponad 20 krajach za granicą, dzięki czemu klienci mogą łatwo wybrać się na wycieczkę. Ci sami posiadacze rachunków z wyższej półki mogą również uniknąć 3% opłaty za wymianę walut.

Last but not least, Charles Schwab oferuje świetną opcję dla klientów nieufnych wobec bankomatów, oferujących nieograniczone zwroty kosztów z bankomatów na całym świecie. Bank nie pobiera nawet własnych opłat za bankomat. Charles Schwab może nie zapewnia najwyższych wskaźników oszczędności, ale bezpłatne bankomaty na całym świecie to całkiem niezła transakcja.

Które banki mają najwyższe opłaty za bankomat?

Niektóre z największych banków nadal pobierają opłaty za bankomat. W rzeczywistości opłaty te mogą być dość wysokie w niektórych bankach. Duzi gracze, tacy jak Citizens Bank, PNC i TD Bank, pobierają 3 dolary za korzystanie z bankomatów poza siecią. Konta premium w tych bankach mogą cię uwolnić od płacenia tych opłat, ale często musisz spełnić pewne wymagania, takie jak minimalne wymagania konta.

Santander Bank pobiera również 3 dolary od większości klientów, ale zapewnia niewielką zniżkę posiadaczom kont studenckich. Spójrz na poniższą tabelę, aby porównać opłaty za korzystanie z bankomatów w różnych bankach.

KontoOpłaty za korzystanie z bankomatów poza sieciąWszystkie kontaZwrot do 10 USDSprawdzanie nagród, sprawdzanie CashBack i sprawdzanie Essential Checking

Platinum i Golden Checking

First CheckingNieograniczony zwrot kosztów w

kraju Zwrot kosztów w kraju do 8 USD

Zwrot kosztów w kraju do 12 USDSprawdzanie depozytów Sprawdzanie

PremierNieograniczone rabaty na całym świecie

2,50 USD360 Sprawdzanie i PIENIĄDZE0 USDSprawdzanie łącznie, sprawdzanie na uczelni i w szkole średniej Sprawdzanie w systemie

Premier Plus Sprawdzanie na poziomie

Premier Plus na poziomie platynowym2,50 USD 2,50

USD, cztery darmowe transakcje na cykl wyciągu

0 USDSprawdzanie jednego depozytu Sprawdzanie

Platinum i Sprawdzanie Platinum Plus3 USD

zwolnione z czterech opłat za cykl wyciągówWszystkie konta2,50 $Wszystkie konta0 USDWszystkie kontaNieograniczony zwrot kosztów przy minimalnym saldzie 5000 USDWszystkie konta2,75 USD w przypadku transakcji w USA

5 USD w przypadku transakcji międzynarodowychBezpłatne Active Duty Checking®

Bezpłatne codzienne sprawdzanie Sprawdzanie

kampusu i e-Checking

Flagship CheckingZwrot do 20 USD za cykl wyciągów

1 USD

Zwrot do 10 USD za cykl wyciągów

Zwrot do 10 USD za cykl wyciągów z wpłatą bezpośredniąWydajność Wybierz

Wydajność Wydaj

wirtualny portfel®0

$ 3 $, zwrot za 2 transakcje

3 $Wszystkie konta2,50 USD, dwie darmowe transakcje na okres wyciągu z LifeGreen Preferred Checking®Simply Right® Checking

Santander® Premier Plus Checking

Student Value Checking

Santander® Basic Checking3

$ 0

$ 2

$ 3Wszystkie konta1,50 $Zrównoważona bankowość i kontrola podstawowa

Wybierz sprawdzanie

Signature Advantage 3 USD 3

USD, dwie darmowe transakcje na cykl wyciągu

0 USDWszystkie kontaZwrot kosztów w kraju do 5 USDTD Proste sprawdzanie

TD Sprawdzanie wygody

TD Premier Sprawdzanie

TD Sprawdzanie relacji

TD 60 Plus Sprawdzanie

TD

Sprawdzanie studentów3

$ 3

$ 0 $, zwroty przy minimalnym dziennym saldzie 2500

$ 0 $, zwroty przy minimalnym dziennym saldzie 2500

$ 3

$ 3 $Priority Banking®

Ready to Go® Checking, Banking By Design® i Teen Access®0

$ 2 $Silver Checking, Easy Checking, Student Checking i bezpieczny debetowy

Gold Checking

Platinum Checking i Premium Checking2,50 $ 2,50

$, dwie darmowe wypłaty na cykl wyciągu

0 $Jak uniknąć opłat za bankomat

Chociaż niewiele możesz zrobić, aby kontrolować opłaty bankomatowe, nadal możesz ich uniknąć lub poszukać tańszych opcji. Na początek pomaga uniknąć korzystania z bankomatów spoza sieci. Chociaż nie możesz przewidzieć, kiedy będziesz potrzebować gotówki w mgnieniu oka, posiadanie gotówki w nagłych wypadkach może pomóc. Możesz nawet wybrać opcję zwrotu gotówki przy zakupie artykułów spożywczych. Jeśli chcesz wypłacić gotówkę z zagranicznego bankomatu, być może możesz wypłacić tyle pieniędzy, ile możesz. Dzięki temu opłata jest bardziej opłacalna i nie będziesz musiał dalej wypłacać gotówki. Jeszcze bardziej pomaga wybór banku, który nie pobiera astronomicznej stawki za korzystanie z bankomatu. Jednak opłata za bankomat nie powinna być głównym powodem wyboru konta. Nadal chcesz mieć pewność, że reszta konta pasuje do Twojego stylu życia.

Jeśli Twój bank pobiera opłaty za bankomat, znajdź bankomat zarówno w pobliżu domu, jak i pracy. Korzystanie z bankomatów w Twoim banku to jedyny sposób na uniknięcie dodatkowych opłat za bankomat. Większość banków ma lokalizator bankomatów na swojej stronie internetowej lub w aplikacji. Możesz również sprawdzić odwrotną stronę swojej karty debetowej lub u przedstawiciela banku, aby sprawdzić, czy Twój bank należy do sieci bankomatów, takiej jak Global ATM Alliance, MoneyPass lub Allpoint. To poszerza Twój dostęp do jeszcze większej liczby bezpłatnych opcji. Wreszcie, możesz nawet spróbować przejść całkowicie bezgotówkowo, korzystając z elektronicznych sposobów dokonywania płatności i przesyłania pieniędzy.

Podsumowanie

Płacenie opłaty za dostęp do własnych pieniędzy może być niezwykle frustrujące. Jednak system ten pozwala bankom na osiąganie zysków w coraz bardziej bezgotówkowym świecie. Możesz nawet zauważyć, że opłaty za bankomaty nadal rosną w miarę upływu czasu, ponieważ operatorzy dostosowują się, aby utrzymać ich działanie. W każdym razie, aby uniknąć przepłacania, warto dokładnie sprawdzić opłaty za bankomat i zasady swojego banku. W ten sposób będziesz przygotowany na opłaty za zagraniczne bankomaty i będziesz wiedział, jakie działania podjąć, aby ich uniknąć.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy

Stawki rynku pieniężnego Bank Ally Bank Bank of Internet USA Bank of the West Capital One 360 Pościg Citizens Bank Comerica Bank Dime Community Bank EverBank Piąty trzeci bank Navy Federal Credit Union PNC Bank Regions Bank Santander Suncoast Credit Union SunTrust Bank Synchronizacja TD Bank Union Bank Bank USA