Karty

17.02.2021
Category: Twojego Konta

Karty debetowe, kredytowe i obciążeniowe

Usługi

Pierwszy bank, który pokochaszWłochy – Pieniądze
 • Przewodnik
 • ForaArtykuły Karty debetowe, kredytowe i obciążeniowe są we Włoszech zbiorczo nazywane kartami kredytowymi, które mają ponad 30 milionów w obiegu, z czego prawie dwie trzecie to karty debetowe.

  Prawdziwe karty kredytowe (które pozwalają spłacać saldo przez pewien czas) powoli zyskiwały akceptację we Włoszech, gdzie wiele osób nadal woli płacić za zakupy gotówką lub kartą debetową. Jednak w ostatnim dziesięcioleciu nastąpił wyraźny wzrost popularności kart kredytowych, w szczególności ze względu na ich przydatność w zakupach przez telefon, internet czy za granicą.

  Większość tak zwanych kart „kredytowych wydanych we Włoszech działa bardziej jak karty obciążeniowe, w tym sensie, że płatności za zakupy są płatne w momencie wystawienia rachunku i nie mogą być opłacane przez okres kilku miesięcy lub lat. Najpopularniejszymi kartami kredytowymi we Włoszech są CartaSì, MasterCard i Visa, które są dostępne w większości banków. Kartę American Express lub Diners Club można również otrzymać bezpośrednio od tych firm.

  Wszystkie włoskie banki wydają karty debetowe / bankomatowe znane jako karty Bancomat, za które pobierana jest roczna opłata w wysokości od 10 do 20 EUR; większość banków pobiera również od 0,80 do 2 euro za każdy zakup dokonany kartą, co wyjaśnia, dlaczego większość Włochów woli używać gotówki.

  Karta kredytowa we Włoszech kosztuje od 35 do 110 euro rocznie, w zależności od rodzaju karty i wybranego poziomu usług. Niektóre karty obejmują podróż lub inne formy ubezpieczenia, jako część opłaty rocznej lub jako dodatek.

  Kiedy ubiegasz się o kartę kredytową, musisz wskazać konto bankowe, którego chcesz użyć do spłaty miesięcznego salda, a umowa obejmuje płatność za pomocą stałego zlecenia, aby zezwolić firmie obsługującej kartę na automatyczne pobieranie płatności z Twojego konta. Otrzymujesz zestawienie miesięcznych opłat na około dziesięć dni przed datą pobrania należnej kwoty z Twojego konta, więc masz możliwość przejrzenia wyciągu i zakwestionowania wszelkich nieprawidłowych płatności lub obciążeń.

  Większość kart kredytowych pozwala na wypłatę gotówki z bankomatów należących do ich sieci, chociaż za każdą transakcję pobierana jest opłata. Czasami możliwe jest dokonanie odroczonych płatności kosztów podróży (głównie opłat lotniczych i rachunków hotelowych) obciążających Twoją kartę, ale tylko w ciągu kilku miesięcy (zwykle maksymalnie dwa lub trzy miesiące). Przed uzyskaniem karty kredytowej lub obciążeniowej porównaj koszty i korzyści.

  Jeśli masz konto bankowe za granicą, dobrze jest zachować zagraniczne karty kredytowe. Jedną z zalet korzystania z karty kredytowej wydanej za granicą jest to, że rachunek jest zwykle wystawiany lub obciążany z konta do sześciu tygodni później, co daje nieoprocentowany kredyt – z wyjątkiem sytuacji, gdy karty są używane do uzyskania gotówki, kiedy odsetki zaczynają się natychmiast. Możesz jednak uznać, że rachunek w euro jest wygodniejszy i tańszy niż w walucie obcej, np. W dolarach amerykańskich lub GB £, kiedy trzeba czekać na rachunek spoza Włoch, a opłaty zmieniają się w zależności od wahań kursów walut.

  Jeśli zgubisz bank lub kartę kredytową, musisz natychmiast zgłosić to w biurze, które je wydało, lub najpóźniej w ciągu 24 godzin. Musisz również zgłosić kradzież na policję i otrzymać kopię raportu (dununcia). Jeśli kradzież nie zostanie zgłoszona, a karta zostanie zablokowana w ciągu 24 godzin, ochrona ubezpieczeniowa przestaje obowiązywać, a zakupy dokonane przez złodzieja nie będą zwracane. Jeśli zgubisz kartę Visa, CartaSì lub MasterCard (wszystkie obsługiwane przezServizi Interbancari), musisz to zgłosić w ciągu 24 godzin (tel. 800-018 548 we Włoszech lub  + 39-02-3488 4001/2333 z zagranicy).

  Jeśli zgubisz kartę za granicą, musisz zgłosić zgubienie lokalnej policji i przesłać raport policyjny faksem w ciągu 48 godzin do Servizi Interbancari (tel. + 39-02-3488 4140 lub + 39-02-4141 4110) lub przesłać go pocztą przesyłka polecona za potwierdzeniem odbioru. Bezpłatna karta zastępcza zostanie wysłana do Ciebie przezServizi Interbancarilub Twój bank w ciągu kilku tygodni lub możesz poprosić o awaryjną wymianę w ciągu 24 godzin, za którą pobierana jest opłata w wysokości 10 EUR.

  Nawet jeśli nie lubisz kart kredytowych i unikasz jakiejkolwiek formy kredytu, mają one swoje zastosowanie. Na przykład wynajem samochodów bez depozytu, brak opłaconych z góry rachunków hotelowych (plus gwarantowane rezerwacje), otrzymywanie gotówki 24 godziny na dobę, proste płatności telefoniczne i wysyłkowe, większe bezpieczeństwo niż gotówka, a przede wszystkim wygoda. Są szczególnie przydatne podczas podróży zagranicznych, a jeśli chcesz robić zakupy przez Internet, potrzebujesz jakiejś karty kredytowej. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie włoskie firmy akceptują karty kredytowe, szczególnie małe firmy, i należy to sprawdzić z wyprzedzeniem.

  Ten artykuł jest fragmentem książki Życie i praca we Włoszech z książki o przetrwaniu.

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy