Jaka jest różnica między kartą kredytową a kartą debetową?

17.02.2021
Category: Zwrotu Gotówki

Obecnie konsumenci mogą dokonywać zakupów na różne sposoby: kartami debetowymi, kartami kredytowymi, płatnościami za pomocą portfela mobilnego (np. ApplePay i Google Pay), a nawet gotówką lub czekami papierowymi w starym stylu. Nie jest zaskakujące, jeśli nie masz pewności co do wielu dostępnych obecnie metod płatności.

A te dwie formy płatności są najczęściej mylone? Karty kredytowe i debetowe.

Karty debetowe i kredytowe ułatwiają dokonywanie zakupów w Internecie i w punktach sprzedaży w sklepach. Dzisiejsza technologia chipowa EMV (Europay, Mastercard i Visa) wykorzystuje szyfrowanie do generowania unikalnego numeru konta, który jest używany tylko do pojedynczej transakcji. Dzięki tym zaliczkom karty kredytowe i debetowe są w miarę zabezpieczone przed niektórymi rodzajami kradzieży.

Karty kredytowe i debetowe są również bezpieczniejsze i bardziej higieniczne niż gotówka. Zamiast obsługiwać pieniądze, które zostały dotknięte przez setki osób, wystarczy nacisnąć kilka przycisków, aby zakończyć sprzedaż. Nowe karty „zbliżeniowe wykorzystują komunikację Near Field Communication w połączeniu z technologią EMV, umożliwiając klientom „dotknij i idź w celu jeszcze szybszej i bardziej higienicznej sprzedaży.

Mając na uwadze te podobieństwa między debetami dotyczącymi kart kredytowych, jesteśmy tutaj, aby wyjaśnić nieporozumienia dotyczące różnicy między kartą kredytową a kartą debetową. Pod koniec tego artykułu powinieneś wiedzieć, która karta będzie dla Ciebie najlepsza w określonych okolicznościach.

Co to jest karta debetowa?

Karta debetowa pobiera pieniądze z Twojego rachunku rozliczeniowego za każdym razem, gdy dokonujesz zakupu. Korzystanie z karty debetowej może pomóc w uniknięciu nadmiernych wydatków, ponieważ możesz wydać tylko kwotę, którą masz na koncie bankowym.

Możesz również użyć karty debetowej, aby pobrać pieniądze bezpośrednio z konta czekowego w bankomacie (automat kasowy). Pamiętaj, aby korzystać z bankomatów udostępnionych przez Twój bank, aby zaoszczędzić kilka dolarów. W przeciwnym razie możesz zapłacić dodatkowe opłaty za wypłaty gotówki.

Opłaty za debetJeśli masz czek w rachunku bieżącym, transakcje mogą zostać rozliczone, jeśli nie masz pieniędzy w banku na pokrycie zakupu. Twój bank może jednak pobierać dodatkowe opłaty, zwane opłatami za debet.

Niektóre karty debetowe działają trochę inaczej niż te powiązane z Twoim kontem bankowym. Jeśli korzystasz z przedpłaconej karty debetowej, takiej jak Bluebird firmy American Express, ładujesz pieniądze na kartę z konta bankowego lub usługi płatniczej, takiej jak PayPal lub Venmo.

Zwykle możesz korzystać z przedpłaconych kart debetowych wszędzie tam, gdzie możesz używać kart debetowych lub kredytowych. Większość przedpłaconych kart debetowych wiąże się z miesięcznymi opłatami i niektórymi opłatami za użycie. Z drugiej strony, większość kart debetowych wydanych przez banki powiązane z kontami czekowymi nie pobiera opłat za używanie lub noszenie karty, poza opłatami, które bank może pobierać za posiadanie rachunku czekowego.

Zalety karty debetowejKarty debetowe mają wiele zalet w porównaniu z gotówką lub czekami do robienia zakupów. Oprócz korzyści wynikających z dodatkowego bezpieczeństwa i ochrony karty debetowe:

 • Natychmiast wypłacaj pieniądze ze swojego konta, aby nie musieć czekać na rozliczenie płatności
 • Pomóż śledzić swoje wydatki za pośrednictwem konta bankowego onlineZwykle nie mają opłat związanych z ich używaniem (z wyjątkiem przedpłaconych kart debetowych)Są powszechnie akceptowane w miejscach, które przyjmują karty Visa i MastercardUłatw kontrolę nad wydatkami, ponieważ nie możesz wydawać pieniędzy, których nie masz w bankuWady karty debetowejChoć są one wygodne, najlepiej nie używać karty debetowej do niektórych rodzajów transakcji. Na przykład wiele wypożyczalni samochodów nie akceptuje kart debetowych, chyba że chcesz zostawić duży depozyt.

  Jeśli meldujesz się w pokoju hotelowym, hotel może nałożyć na Twoją kartę „blokadę przekraczającą koszt Twojego pokoju. Jeśli jesteś na wakacjach, możesz nie chcieć, aby te pieniądze były zablokowane, zwłaszcza, że ​​może minąć tydzień lub dłużej, zanim te fundusze będą ponownie dostępne.

  Inne wady kart debetowych to:

  • Wysokie opłaty za przedpłacone karty debetowe
  • Mniej możliwości zdobycia nagród za swoje wydatkiŻadnych dodatków ani korzyściKorzystanie z karty debetowej nie pomoże w tworzeniu historii kredytowej ani nie zwiększy zdolności kredytowejCo to jest karta kredytowa?

   Karta kredytowa umożliwia robienie zakupów poprzez pożyczanie pieniędzy od wystawcy karty kredytowej. Możesz wydać maksymalnie kredyt na karcie. Jeśli spróbujesz dokonać zakupu kartą kredytową i przekroczysz swój limit kredytowy, zakup może zostać odrzucony lub możesz zostać obciążony opłatami za przekroczenie limitu.

   Po otrzymaniu rachunku musisz zapłacić minimalną kwotę w terminie. Bank oblicza tę minimalną płatność jako procent salda karty kredytowej, łącznie z odsetkami.

   Zgadza się. Odsetki to jedna z głównych wad korzystania z kart kredytowych. Jeśli nie spłacisz całości salda, możesz zapłacić odsetki od kwoty, którą jesteś winien.

   Oferty promocyjneNiektóre oferty promocyjne zapewniają 0% odsetek przez ograniczony czas – zwykle od 12 do 18 miesięcy – lub w przypadku określonych zakupów. Ale jeśli nie spłacisz salda przed upływem okresu wstępnego, będziesz musiał zapłacić odsetki, które narosłyby w poprzednich miesiącach.

   Jeśli nie jesteś ostrożny z pieniędzmi, łatwo jest przepłacić za pomocą kart kredytowych, myśląc, że spłacisz je później. Ponieważ odsetki się sumują, a Ty nadal musisz płacić swoje regularne miesięczne rachunki, możesz wpaść w kłopoty z nadmiernym naliczaniem więcej niż możesz spłacić każdego miesiąca.

   Zbyt duże zadłużenie i wysokie salda na Twoich kartach kredytowych mogą obniżyć Twoją zdolność kredytową, utrudniając uzyskanie najlepszych oprocentowania kredytów i negatywnie wpływając na Twoje życie na wiele innych sposobów.

   Zalety karty kredytowejMając to wszystko na uwadze, używanie karty kredytowej do zakupów ma kilka zalet w porównaniu z kartami debetowymi. Najlepsze karty kredytowe mają wiele zalet i korzyści. Niektóre z nich mogą obejmować:

   • Bezpłatne monitorowanie zdolności kredytowej
   • Ochrona przed kradzieżą tożsamościRozszerzona ochrona gwarancyjna (kupując towar za pomocą karty kredytowej bank może podwoić gwarancję producenta)Ochrona ceny zakupu (jeśli w określonym czasie znajdziesz przedmiot w niższej cenie, wystawca karty kredytowej zwróci różnicę)Ubezpieczenie telefonu komórkowego (gdy płacisz miesięczny rachunek za pomocą karty, która ma tę korzyść)Porozmawiajmy o nagrodach.

    Niezależnie od Twojej zdolności kredytowej, zwykle możesz znaleźć kartę kredytową z przynajmniej skromnym programem nagród. Za każdego wydanego dolara otrzymasz procent (zwykle 1% do 2%, ale czasami do 5% lub więcej) w postaci zwrotu gotówki lub punktów, które możesz wymienić na towary, karty podarunkowe, środki na wyciągu lub podróże .

    Jeśli masz wysoki wynik kredytowy, możesz kwalifikować się do kart z nagrodami najwyższego poziomu. Wiele osób wyjeżdża na wakacje za darmo z nagrodami zdobytymi dzięki kartom nagród, takim jak Chase Sapphire Reserve lub American Express Gold.

    Obecnie bardzo niewiele kart debetowych oferuje jakiekolwiek nagrody.

    Wady karty kredytowejBezpieczny, łatwy w użyciu i oferujący lukratywne możliwości zdobywania nagród może wydawać się, że karty kredytowe są najlepszym wyborem dla każdego.

    Ale jeśli masz problemy z kontrolowaniem swoich wydatków, nie jest rozsądnie gromadzić zbyt dużo dostępnego kredytu, ubiegając się o wiele kart. Możesz ulec pokusie, aby obciążyć swoje karty do granic możliwości.

    O ile nie masz oferty oprocentowania 0% lub nie płacisz w całości rachunku co miesiąc, oprocentowanie karty kredytowej może szybko się sumować.

    Oprócz odsetek, karty kredytowe mają kilka innych wad dla konsumentów, którzy nie używają ich mądrze i spłacają w całości saldo w terminie.

    • Opłaty za opóźnienie, jeśli nie zapłacisz rachunku w terminie
    • Wysokie saldo lub opóźnienia w płatnościach mogą obniżyć Twoją zdolność kredytowąRyzyko nadmiernych wydatków, dopóki nie będziesz w stanie dokonać minimalnych płatnościTwoja karta kredytowa może zostać odrzucona, jeśli przekroczysz limit kredytowyPodsumowanie

     Karty debetowe umożliwiają wygodne dokonywanie zakupów przy użyciu pieniędzy na koncie czekowym. Niosą ze sobą niewiele opłat i kilka zalet, w tym możliwość śledzenia wydatków w czasie rzeczywistym.

     Ale jeśli nauczysz się, jak wykorzystać nagrody kartą kredytową, możesz odzyskać gotówkę, która pomoże Ci zwiększyć budżet. Jeśli ładujesz tylko tyle, na ile wiesz, że możesz sobie na to pozwolić, i co miesiąc płacisz w całości rachunek, odpowiednie karty kredytowe mogą odblokować zupełnie nowy świat korzyści, korzyści i nagród.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy