Jak inwestować po przejściu na emeryturę

17.02.2021

Wiele osób spędza dorosłe życie pracując i oszczędzając, aby przygotować się na emeryturę. Ale kiedy odłożysz kapelusz, niekoniecznie powinieneś przestać myśleć o oszczędzaniu i inwestowaniu. Jednak odpowiedź na pytanie, w co powinni inwestować emeryci, niekoniecznie jest prosta. Istnieje wiele możliwych inwestycji i strategii, które emeryci mogą wykorzystać, aby zwiększyć swoje oszczędności i pozwolić im cieszyć się emeryturą i zachować styl życia. Doradca finansowy może pomóc w optymalizacji strategii inwestycyjnej, a SmartAsset może pomóc w znalezieniu takiej strategii za pomocą naszego bezpłatnego narzędzia dopasowywania doradców finansowych.

W co powinni inwestować emeryci: gotówka

Nawet jeśli myślisz o innych instrumentach inwestycyjnych, ważne jest, aby pamiętać, że nadal musisz mieć pod ręką gotówkę, aby pokryć potrzeby, takie jak spłata czynszu lub kredytu hipotecznego, jedzenie i ubrania. Miejmy nadzieję, że będziesz miał również trochę funduszy na wakacje lub inne wycieczki, aby cieszyć się emeryturą.

Emeryci powinni jednak nadal mieć pewność, że te pieniądze na nich pracują. Zamiast wpuszczać gotówkę na rachunek bieżący, na którym nie są naliczane odsetki, rozważ umieszczenie dużej części gotówki na rachunku rynku pieniężnego lub rachunku oszczędnościowym z dobrym oprocentowaniem. W ten sposób możesz mieć pod ręką gotówkę, jednocześnie zarabiając trochę pieniędzy.

W co powinni inwestować emeryci: obligacje

Chociaż obligacje nie przyniosą Ci szczególnie wysokich zwrotów, są one przydatne, aby Twoje pieniądze rosły powoli, ale stabilnie. Przynajmniej prawdopodobnie nadążą za inflacją. Być może to ci się nie podobało, kiedy byłeś młodszy i budowałeś swoje gniazdo, ale na emeryturze coraz ważniejsze staje się zachowanie kapitału. Podejmowanie dużego ryzyka, które może przynieść duże zyski, może również skutkować utratą dużej ilości pieniędzy bez czasu na ich odzyskanie.

Jedną z popularnych opcji obligacji dla emerytów jest drabina obligacji. Oznacza to zakup serii obligacji o przesuniętych terminach zapadalności. Powoduje to, że obligacje dojrzewają w czasie, zapewniając niewielki zastrzyk gotówki w kolejnych latach, a nie dużą wypłatę naraz.

Fundusze inwestycyjne skoncentrowane na obligacjach są również atrakcyjną opcją dla wielu emerytów. Fundusze obligacji pozwalają inwestować w różne obligacje, często z przesuniętymi terminami zapadalności. Możesz uzyskać stały dochód i zlecić inwestowanie w obligacje doświadczonym profesjonalistom.

W co powinni inwestować emeryci: akcje

Chociaż akcje są ogólnie uważane za ryzykowną inwestycję, która lepiej nadaje się dla młodszych inwestorów, emeryci wciąż mogą znaleźć wartość, patrząc na rynek jako część swojej strategii inwestycyjnej. To powiedziawszy, generalnie chcesz być bardziej konserwatywny wraz z wiekiem. Jedna maksyma mówi, że procent akcji twojego portfela powinien wynosić 100 minus twój wiek. Jeśli masz 65 lat, około 35% twoich pieniędzy powinno znajdować się na giełdzie, choć oczywiście będzie się to różnić w zależności od osobistych okoliczności i tolerancji na ryzyko.

Ważne jest jednak również, aby wybrać odpowiednie akcje. Prawdopodobnie nie ma sensu gonić za dużymi zwrotami z modnych spółek technologicznych, jak robią to młodsi inwestorzy. Zamiast tego emeryci na ogół powinni szukać akcji, które charakteryzują się powolnym i stałym tempem wzrostu i, miejmy nadzieję, oferują dywidendę, która regularnie lokuje pieniądze w kieszeni.

Fundusze powiernicze skupiające się na akcjach dywidend również mogą być dobrym wyborem. Ponieważ fundusze inwestycyjne są zarządzane przez najlepszych specjalistów inwestycyjnych, Twoje decyzje inwestycyjne będą podejmowane przez osoby posiadające wiedzę. Fundusze inwestycyjne pozwalają również inwestować w wiele różnych akcji, rozpraszając ryzyko i chroniąc Cię, jeśli jedna z firm nie osiąga oczekiwanych wyników.

W co powinni inwestować emeryci: certyfikaty depozytowe

Certyfikaty depozytowe lub płyty CD to mocna opcja inwestycyjna niskiego ryzyka dla emerytów. Zasadniczo przekazujesz pewną kwotę do banku. Generalnie możesz wybrać tę kwotę, chociaż niektóre banki mają wartości minimalne. Kiedy wpłacasz pieniądze, wybierasz okres, na ogół od jednego miesiąca do 10 lat. Nie możesz dotykać pieniędzy przed upływem terminu. Po jej zakończeniu otrzymasz zwrot pieniędzy wraz z odsetkami. Stopa procentowa jest z góry określona i rośnie wraz z dłuższym okresem.

Płyty CD są świetne dla emerytów, ponieważ zmuszają cię do zaoszczędzenia określonej części pieniędzy na później w życiu – a do tego zarabiasz odsetki. Tylko upewnij się, że możesz obejść się bez pieniędzy przez cały semestr, ponieważ za wczesne wypłacenie pieniędzy grożą wysokie kary.

W co powinni inwestować emeryci: wynajem nieruchomości

Nieruchomość na wynajem może być solidnym źródłem dochodu, jeśli masz gotówkę na jej zakup. Jeśli zapłacisz odpowiednią cenę, możesz pobierać czynsz, który pokryje podatki i hipotekę, a także włożyć dodatkowe pieniądze do kieszeni.

Jednak rozważ tę inwestycję tylko wtedy, gdy chcesz poświęcić czas i wysiłek. Bycie właścicielem to praca, więc upewnij się, że będziesz w stanie to zrobić dobrze lub możesz sobie pozwolić na zatrudnienie kogoś, kto to zrobi.

Podsumowanie

Emeryci mogą inwestować na wiele sposobów nawet po zakończeniu pracy. Jest to ważne, ponieważ chcesz, aby Twoja emerytura przetrwała jak najdłużej. A ponieważ ludzie żyją dłużej niż kiedykolwiek, twoje gniazdo może wymagać wydłużenia się bardziej, niż myślałeś, kiedy zacząłeś oszczędzać. Od akcji i obligacji po gotówkę i certyfikaty depozytowe – istnieje wiele opcji. Ważne jest, aby znaleźć dla siebie odpowiednią alokację aktywów.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy