Inwestowanie w międzynarodowe akcje

17.02.2021

Niezależnie od tego, czy chcesz wzmocnić swój portfel poprzez dywersyfikację, czy też stworzyć nowe drogi do gwałtownego wzrostu, międzynarodowe akcje mogą być doskonałym elementem ogólnej strategii inwestycyjnej. Gwałtowna ekspansja gospodarek międzynarodowych, zwiększona produktywność i poprawiające się standardy życia prowadzą do powstania nowej światowej klasy średniej, a trendy te sugerują, że najbardziej dramatyczny wzrost gospodarczy na świecie w następnym stuleciu będzie miał miejsce poza Stanami Zjednoczonymi. Twój portfel na akcje na rynkach międzynarodowych to ruch, który wielu inwestorów powinno zdecydowanie rozważyć.

5 najlepszych międzynarodowych akcji do obejrzenia

1. JD.com

Chiny odpowiadają za mniej więcej połowę światowych wydatków na handel elektroniczny, a ich internetowy rynek detaliczny wydaje się być gotowy do znacznego długoterminowego wzrostu.JD.com(NASDAQ: JD) jest drugim co do wielkości sprzedawcą internetowym w Chinach (wyprzedzającym tylkoAlibaba(NYSE: BABA)), największym w kraju sprzedawcą między przedsiębiorstwami a konsumentami, a także firmą, która wystarczająco wyróżnia się na tle konkurencji dzięki koncentracji na wysokich – produkty wysokiej jakości i niezrównana infrastruktura do realizacji zamówień.

2. YandexYandex(NASDAQ: YNDX) jest czasami określany jako „Google of Russia, ponieważ jego podstawowa działalność koncentruje się wokół wyszukiwarek i usług reklamy cyfrowej. Yandex jest jedną z wiodących rosyjskich firm zajmujących się sztuczną inteligencją, a także obsługuje firmy oferujące wspólne przejazdy i dostawy żywności, sieci społecznościowe, platformy wideo i usługi w chmurze.

3. StoneCoFirmaStoneCozajmująca się przetwarzaniem płatności z siedzibą w Brazylii (NASDAQ: STNE), czerpie korzyści z odchodzenia od pieniądza fizycznego na rzecz płatności cyfrowych – lub, jak to się czasem nazywa, „wojny z gotówką. Populacja Brazylii, licząca ponad 210 milionów ludzi, daje StoneCo dużą bazę potencjalnych użytkowników, a firma ma możliwość rozszerzenia swoich usług w innych krajach Ameryki Łacińskiej i Południowej w miarę rozwoju rynku płatności cyfrowych.

4. Gospodarstwa ShopriteWedług Organizacji Narodów Zjednoczonych i statusuShoprite Holdings(OTC: SRGH.Y), Afryka jest na dobrej drodze, aby odpowiadać za ponad połowę globalnego wzrostu populacji do 2050 r., Ponieważ największa sieć sklepów spożywczych na kontynencie umożliwia jej czerpanie korzyści z ekonomicznych i demograficznych czynników. Firma ma siedzibę w RPA i około 3000 lokalizacji w 15 krajach.

5. HDFC BankNajwiększy pożyczkodawca z sektora prywatnego w IndiachHDFC Bank(NYSE: HDB), może skorzystać na dalszym rozwoju gospodarki tego kraju. Firma posiada ponad 5300 oddziałów w ponad 2700 miastach. HDFC jest również graczem w dziedzinie płatności cyfrowych i wygląda na to, że może skorzystać na wojnie z gotówką.

Dlaczego powinienem inwestować w międzynarodowe akcje?

Rynki zagraniczne przedstawiają możliwości, których byś przegapił, gdyby twoje udziały były ściśle ograniczone do akcji z USA. Podczas gdy spółki zagraniczne czasami wiążą się z dodatkowymi czynnikami ryzyka, międzynarodowe akcje są również zazwyczaj tanio wyceniane w porównaniu z porównywalnymi firmami w Stanach Zjednoczonych.

Wielu inwestorów woli płacić więcej za krajowe akcje, ponieważ wzrost na rynkach międzynarodowych jest uważany za mniej wiarygodny niż wzrost w USA Innym ważnym czynnikiem jest to, że większość inwestorów po prostu nie jest tak zaznajomiona z możliwościami na rynkach międzynarodowych, ponieważ mają ograniczone osobiste doświadczenie z firmami spoza kraju – i ponieważ te firmy są zwykle mniej omawiane przez amerykańskich analityków i media.

To powiedziawszy, przewiduje się, że zdecydowana większość globalnego wzrostu populacji w nadchodzących dziesięcioleciach nastąpi poza Stanami Zjednoczonymi. Czynniki demograficzne i uprzemysłowienie obszarów stosunkowo słabo rozwiniętych sugerują, że największy wzrost gospodarczy w tym stuleciu będzie miał miejsce również poza granicami kraju.

Status Stanów Zjednoczonych jako największej gospodarki świata oznacza, że ​​prawdopodobnie będzie on miał wolniejsze tempo wzrostu niż kraje o mniejszych, mniej rozwiniętych gospodarkach. Podczas gdy populacja Stanów Zjednoczonych wynosi około 330 milionów, Indie i Chiny mają po około 1,4 miliarda ludzi, a rosnąca produktywność na osobę może pozwolić obu gospodarkom na przekroczenie rozmiaru amerykańskiej gospodarki do 2030 roku.

Nawet kraj taki jak Polska, w którym mieszka około 38 milionów ludzi, a jego populacja faktycznie spadła w ostatnich latach, może odnotować wzrost produktu krajowego brutto (PKB) znacznie przewyższający wzrost w Stanach Zjednoczonych dzięki inicjatywom industrializacji i szybko rosnącej sektor technologiczny. Gospodarka charakteryzująca się silnym wzrostem zazwyczaj stwarza warunki, które dają również indywidualnym firmom większe możliwości rozwoju.

Oczywiście firmy krajowe pracują nad rozszerzeniem swojej obecności na rynkach międzynarodowych i powinny zobaczyć korzyści z globalnego wzrostu. Jednak inwestowanie w zagraniczne akcje to sposób na bezpośrednie zaangażowanie we wzrost poza Stanami Zjednoczonymi i czerpanie korzyści z szerszego zakresu trendów i możliwości rynkowych.

Źródło obrazu: Getty Images

Jak mogę handlować zagranicznymi akcjami w USA?

Najłatwiejszym (i być może najbezpieczniejszym) sposobem inwestowania w zagraniczne akcje jest inwestowanie w fundusze giełdowe (ETF) lub fundusze wspólnego inwestowania, które obejmują spółki zagraniczne.

Kupowanie akcji funduszu takiego jak funduszETF Vanguard FTSE Europe(NYSEMKT: VGK) zapewniłoby Ci pozycję w ponad 1300 firmach na kontynencie, podczas gdyETF iShares MSCI Emerging Markets(NYSEMKT: EEM) dałby ci ekspozycję na ponad 1200 dużych i średniej wielkości firmy z takich krajów, jak Chiny, Indie, Brazylia, Korea Południowa i Republika Południowej Afryki. Alternatywnie, fundusz taki jakETF iShares PHLX Semiconductor(NASDAQ: SOXX) składa się głównie z firm amerykańskich, ale akcjeTaiwan Semiconductor Manufacturing(NYSE: TSM) są jednym z jego największych komponentów – a fundusz obejmuje również zagranicznych producentów chipów ASML Holding i NXP , pośród innych.

Niektóre zagraniczne firmy notują swoje akcje na giełdach amerykańskich oprócz swoich rynków macierzystych, w takim przypadku można po prostu kupić akcje na giełdzie Nasdaq lub NYSE za pośrednictwem krajowych domów maklerskich, tak jak w przypadku spółki z siedzibą w USA. Akcje te będą miały zazwyczaj formę amerykańskich kwitów depozytowych (ADR) i będą reprezentować udziały w kapitale odpowiadające wcześniej wyznaczonej liczbie akcji podstawowych akcji spółki na jej rynku krajowym. Na przykład udział w ADR chińskiej firmy zajmującej się strumieniowaniem wideoiQiyi(NASDAQ: IQ), który handluje na giełdzie Nasdaq, jest mniej więcej równy siedmiu akcjom zwykłym.

Możesz również mieć możliwość kupowania stawek ADR w firmach, które nie handlują na giełdach w USA za pośrednictwem rynków pozagiełdowych (OTC). Są one czasami określane jako „różowe prześcieradła. Należy jednak pamiętać, że ADR mogą nie oferować przywilejów, takich jak prawa głosu, które są zawarte w głównych udziałach firmy w rynku krajowym. Wielu inwestorów jest skłonnych zrezygnować z perspektywy prawa głosu, aby budować udziały w obiecujących międzynarodowych firmach, ale o znaczeniu posiadania akcji z prawem głosu muszą decydować sami inwestorzy indywidualni.

Innym głównym sposobem inwestowania w zagraniczne akcje jest handel bezpośrednio na giełdzie, na której notowana jest firma. Możesz to zrobić za pośrednictwem konta globalnego w amerykańskim biurze maklerskim uczestniczącym w programie lub zakładając konto maklerskie w kraju, w którym chcesz handlować. Każda z tych ścieżek jest w większości przypadków stosunkowo łatwa, ale obie mają istotne wady.

Jeśli otworzysz rachunek globalny lub zagraniczny rachunek maklerski, powinieneś spodziewać się opłat, przepisów i wymogów podatkowych znacznie przewyższających to, czego oczekiwałbyś od amerykańskiego rynku akcji. Nie uzyskasz również korzyści wynikających z ochrony krajowych papierów wartościowych ani nie będziesz mieć gwarantowanej łatwej ścieżki do zwrotu przez zagraniczne sądy, jeśli coś się zepsuje.

Jakie ryzyko wiąże się z inwestowaniem na rynkach międzynarodowych?

Chociaż korzyści z inwestowania w międzynarodowe akcje mogą być wysokie, należy wziąć pod uwagę pewne ryzyka, w tym niestabilność polityczną i wahania kursów walut. Nierzadko zdarza się również, że zagraniczne firmy nie spełniają standardów komunikacji i niezawodności, których oczekuje większość amerykańskich inwestorów.

Jeśli inwestujesz w międzynarodowe akcje, możesz mieć mniejszy wgląd w operacje biznesowe niż zwykle (szczególnie na rynkach wschodzących). Nawet zagraniczne firmy, które uzyskały zgodę Komisji Papierów Wartościowych i Giełd na notowanie akcji ADR na giełdach w USA, czasami nie spełniają oczekiwań w zakresie sprawozdawczości i obowiązków zarządczych, dlatego ważne jest, aby dobrze poznać historię firmy w relacjach z inwestorami za pomocą innych środków .

Zanim zaczniesz inwestować w międzynarodowe akcje, zastanów się, jakie ryzyko możesz podjąć i czy chcesz inwestować w rozwinięte gospodarki, rynki wschodzące, czy też w jedno i drugie. Rynki wschodzące rosną szybciej, ale są również bardziej zmienne. Ustalając jasne, realistyczne cele dla swoich inwestycji zagranicznych, będziesz w lepszej formie, aby przetrwać zawirowania rynkowe i dążyć do długoterminowych zysków.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy