Historia banku floty

17.02.2021
Category: Bank Of America

Lista amerykańskich banków znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej

Providence Bank of Rhode Island, założony w 1791 roku, był piątym bankiem założonym w Stanach Zjednoczonych. Bank rósł i prosperował wraz z nowym narodem. Providence kupiła Merchants National Bank of Rhode Island w 1926 roku i przyjęła nazwę kupca. Bank posunął się naprzód szeregiem fuzji, które ostatecznie doprowadziły do ​​powstania jednego z największych banków w kraju.

Formacja floty

Bank przyjął nazwę Fleet w 1982 roku, kiedy Gary Cummings, inspirator Floty, ukuł tę nazwę. Czuł, że oddziały firmy są jak flota morska, wspierając się nawzajem i przyczyniając się do sukcesu organizacji macierzystej. Obowiązujące wówczas przepisy bankowe uniemożliwiały bankom prowadzenie działalności w innych państwach lub prowadzenie pozafinansowej działalności gospodarczej. Flota obchodziła te ograniczenia, stając się holdingiem, rozszerzając swoją działalność finansową i kupując firmy.

Flota rozszerza się poza Rhode Island

W końcu przepisy bankowe uległy zmianie, a Fleet rozpoczęła strategię ekspansji trwającą ponad 20 lat. Jej pierwszym przejęciem poza Rhode Island było First Connecticut Bancorp w 1985 roku, a Fleet przejęła 40 banków w latach 80. Ta dekada była trudna dla wielu instytucji finansowych. Flota początkowo dobrze prosperowała, ale koszty fuzji w połączeniu z kryzysem finansowym okazały się poważne. Bank potrzebował dopływu kapitału, aby utrzymać swoją działalność.

Historia Norstar

Elkanah Watson założył State Bank of Albany w 1803 roku, aby finansować systemy transportu wodnego śródlądowego. Bank prosperował i rozwijał się przez następne półtora wieku, ostatecznie zmieniając nazwę na Norstar. Fleet i Norstar spędzili większość lat 80. omawiając możliwe połączenie, a następnie wycofując się. Flota chciała zyskownej sieci Norstar w stanie Nowy Jork. Dwie potężne instytucje finansowe ostatecznie połączyły się w 1988 roku, stając się Fleet / Norstar. Flota z silną oparciem w stanie Nowy Jork mogłaby rozszerzyć się na lukratywny rynek nowojorski, który jest kluczowym celem banku.

Przejęcie Bank of New England

Flota starała się być potęgą finansową Nowej Anglii. Strategia ekspansji banku miała na celu stworzenie sieci sięgającej od Maine po Florydę i na zachód do Mississippi. Flota skupiła się na wielu konkurentach z Nowej Anglii, w tym Shawmut, Bank of New England i Bank of Boston. Gdy pod koniec lat osiemdziesiątych Fleet dręczyły trudności finansowe, pojawił się partner w postaci firmy private equity Kohlberg, Kravis and Roberts (KKR).

Bank of New England miał poważne problemy finansowe w latach osiemdziesiątych i został wystawiony na sprzedaż. Flota z pomocą KKR z sukcesem złożyła ofertę na bank. KKR stał się największym udziałowcem banku. Fleet zainicjowała duży program cięcia kosztów i już rok po otrzymaniu środków z KKR ponownie stała się dochodową instytucją finansową.

Fuzja Fleet Bank z Shawmut Bank i innymi

Flota połączyła się z rywalem z Nowej Anglii, Shawmut Bank, w 1995 roku, wyrzucając bank na pozycję numer jeden w Nowej Anglii i numer dziewięć w Stanach Zjednoczonych. W 1998 r. Fleet kupiła biuro maklerskie Quick and Reilly i jego internetową spółkę zależną Suretrade. Bank kontynuował analizę innego rywala z Nowej Anglii, Banku Bostonu. Starania o zakup banku okazały się daremne przez całą dekadę, ale Fleet w końcu udało się zakończyć największą fuzję banku w 1999 roku.

FleetBoston stał się siódmym co do wielkości bankiem w kraju pod względem aktywów. Bank zatrudniał 50 000 osób, obsługiwał ponad 20 milionów klientów i osiągał 12 miliardów dolarów rocznych przychodów. Firma przeniosła swoją główną siedzibę do Bostonu i kontynuowała zakupy, w 2000 roku przejmując Summit Bancorp, pierwszy bank firmy w New Jersey.

Koniec floty

FleetBoston nie był jedyną instytucją finansową, która pragnęła zostać jedną z czołowych firm w branży. Bank of America chciał mieć sieć Fleet w Nowej Anglii i Nowym Jorku iw 2004 roku zakupił FleetBoston za 47 miliardów dolarów. Bank of America stał się drugim co do wielkości bankiem w kraju. Wszystkie banki FleetBoston przyjęły nazwę, tożsamość korporacyjną i logo Bank of America. FleetBoston przeszedł do historii.

Czy Bank of America zwrócił pieniądze z ratunku?

Według wielu źródeł informacyjnych, w tym CNN i The New York Times , Bank of America zwrócił rządowi federalnemu 45 miliardów dolarów z funduszy ratunkowych. Drugi co do wielkości bank w kraju, którego częścią był FleetBoston, sfinansował zwrot z połączenia gotówki oraz sprzedaży akcji i papierów wartościowych.

  • Referencje dla biznesu: FleetBoston Financial Corporation
  • Bank of America: Nasza historia i dziedzictwoCNN: Bank of America zapłacił w całościMeryl Baer pracowała w firmie finansowej przez 15 lat, badając inwestycje oraz pisząc biuletyny i materiały marketingowe. Pracowała również w dwóch szkołach biznesu jako instruktorka angielskiego / business writing, kierownik wydziału i dyrektor ds. Praktyk. Baer posiada tytuł magistra amerykanistyki na Pennsylvania State University oraz tytuł magistra zarządzania biznesem na Robert Morris University.

    We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy