Dlaczego Bitcoin ma wartość? Co nadaje BTC jego wewnętrzną wartość?

17.02.2021

Jaka jest rzeczywista wartość Bitcoin i dlaczego jest on cenny?

Wielu zadawało to pytanie od czasu powstania króla rynku kryptowalut w 2009 roku. Przez lata ceniliśmy go głównie przez pryzmat ceny w USD, która z pewnością miała swoje wzloty i upadki.

Widzieliśmy, że ten miernik osiągnął punkt kulminacyjny pod koniec 2017 roku, kiedy Bitcoin osiągnął rekordowy poziom nieco ponad 20000 USD, po jednym z najbardziej niezwykłych rynków hossy, jakie kiedykolwiek widział świat inwestycji. Jak wszyscy dobrze znamy, księżyc szybko zmienił kolor na czerwony, a rok 2018 przyniósł silny spadek cen, który najwyraźniej jeszcze się nie skończył.

Ponieważ Bitcoin waha się tuż poniżej 4000 USD, pytanie z początku tego artykułu pozostaje bardziej aktualne niż kiedykolwiek: czy Bitcoin ma w ogóle jakąkolwiek wartość?

Wielu uważa, że ​​nie. Howard Marks, człowiek, który zarządza 90 miliardami dolarów w Oaktree Capital, napisał do swoich inwestorów, że „waluty cyfrowe to nic innego jak nieuzasadniona moda (a może nawet piramida), oparta na chęci przypisania wartości czemuś, co ma niewiele lub wcale. poza tym, ile ludzie za to zapłacą . Warren Buffett, zdeklarowany przeciwnik Bitcoina, stwierdził niedawno, że „Bitcoin nie ma żadnej wyjątkowej wartości. To nic nie daje.

Możesz gapić się na to cały dzień i żadne małe Bitcoiny nie wyjdą. Zasadniczo jest to złudzenie . Czy więc ci przeciwnicy mają rację w swoich dziwacznych twierdzeniach? Przyjrzyjmy się pojęciu wartości wewnętrznej, zanim odpowiemy na powyższe pytanie.

Wartość wewnętrzna Bitcoina

Pojęcie to zostało pierwotnie wprowadzone przez klasycznych teoretyków ekonomii, którzy wierzyli w „Teorię wartości pracy, w której pewne dobro uważano za równie wartościowe, jak praca włożona w jego wytworzenie.

Ta teoria została później odrzucona, ponieważ jest całkiem jasne, że to, jak ciężko nad czymś pracujesz, tak naprawdę nie decyduje o tym, jak cenne jest to coś. Pojęcie wartości wewnętrznej zostało później rozszerzone przez Carla Mengera , założyciela Austriackiej Szkoły Ekonomii, który na nowo zdefiniował sposób, w jaki myślimy o problemie, wprowadzając subiektywną teorię wartości .

Ta teoria mówi nam, że fundamentalna wycena czegoś ma pewne elementy spekulatywne i subiektywne. Znalezienie wewnętrznej wartości składnika aktywów wymaga fundamentalnej analizy tego składnika aktywów.

Analizujemy siłę roboczą i zasoby, które zostały włożone w jego stworzenie, użyteczność zasobu, jego niedobór i popyt rynkowy oraz wiele innych istotnych czynników fundamentalnych. Dzięki tej analizie ważne jest, aby zauważyć, że różni ludzie mogą potencjalnie mieć różne wyceny dla tego samego fundamentalnego, co nieuchronnie doprowadzi do tego, że będą mieli różne wyceny samego dobra.

Weźmy na przykład bochenek chleba. Praca i zasoby wymagane do obiektywnego zrobienia jednego bochenka chleba nie są tak cenne. Jednak na jego wartość duży wpływ będą miały subiektywne szczegóły, takie jak ogólnie rzadkość chleba / żywności. Ktoś, kto właśnie zjadł, może nie doceniać bochenka chleba zbyt wysoko, ale ktoś, kto nie jadł od kilku dni, może być skłonny zapłacić dość wysoką cenę za ten sam kawałek chleba.

Co nadaje bitcoinowi wartość? Jak wyceniany jest bitcoin?

Jak to się przekłada na świat kryptowalut, a mianowicie Bitcoin? Patrząc na to z dystansu, Bitcoin jest niczym innym jak przesadną mieszanką różnych technologii z lat 90-tych, których niektórzy nerdzi używają, aby oszukać młode i naiwne osoby z ich wartości. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak „prawdziwe są Twoje pieniądze i jaka jest rzeczywista wartość Twojej średniej waluty fiducjarnej?

W dawnych czasach, kiedy koncepcja pieniądza była wdrażana w celu usprawnienia sposobu wymiany dóbr, z pewnością miała wartość wewnętrzną. Zanim pieniądze istniały, ludzie polegali na wymianie towarów za towary, gdzie jedna strona dostarczała określone dobro, a w zamian otrzymywała to, czego chcieli.

Powiedzmy tylko, że jeśli byłeś hodowcą ziemniaków, który chciał wzbogacić swoją paletę o pomidory, musiałeś znaleźć producenta pomidorów, który byłby skłonny przyjąć Twoje ziemniaki w zamian za swój towar. Wprowadzenie pieniądza, ostatecznego uniwersalnego dobra, do miksu sprawiło, że handel / handel stał się szybszy, bardziej praktyczny i ostatecznie doprowadził do powstania gospodarki, jaką znamy dzisiaj.

Ta nieodłączna wartość pieniądza fiducjarnego wydaje się dzisiaj tracić, ponieważ wydaje się, że często staje na drodze do stworzenia prawdziwie globalnej, wolnej gospodarki przyszłości. Każdy kraj ma swoją własną walutę krajową, walutę, która często nie jest wspierana przez nic innego, jak tylko rząd narzucający ją jako prawny środek płatniczy państwa.

Wcześniejsze implementacje fiat polegały na tym, że pieniądze były częściowo zabezpieczone złotem, srebrem i kosztownościami; dzisiejsze pieniądze są zasadniczo powiernicze, czyli wspierane wiarą w rząd, który je emituje. Podaż tych pieniędzy nie jest ograniczona, co oznacza, że ​​kraj może stworzyć dodatkowe jednostki waluty na własne żądanie, aby kontrolować wartość. Ostatecznie to, co masz z fiat, to kawałek papieru / moneta, która jest tak cenna, jak jesteś gotowy, aby uwierzyć w to.

Jednym kijem, który jest często używany do pokonania pieniądza fiducjarnego, jest fakt, że instytucje finansowe są żałośnie powolne w ich przekazywaniu, nawet na poziomie lokalnym. Transfery międzynarodowe to osobna historia; czasami szybciej fizycznie przenieść rzeczywisty produkt, który chcesz kupić z innego kraju, niż przekazać płatność za ten produkt sprzedawcy, od którego kupiłeś produkt.

Niektóre eksperymenty (takie jak euro) próbowały stworzyć waluty pomostowe, które stworzyłyby bardziej jednolity rynek światowy, ale problemy i tarcia nadal pozostają. Ostatecznie posiadanie globalnej gospodarki z szeroką gamą środków wymiany może znacznie spowolnić handel.

Wszyscy wiemy, że te problemy istnieją, ponieważ mamy z nimi do czynienia na co dzień. Zdajemy sobie sprawę, że pracujemy 40 godzin tygodniowo, aby otrzymać kartkę papieru, której propozycja wartości jest poparta jedynie naszym zaufaniem, że rząd wie, co robi.

Rzecz w tym, że w większości przypadków tak nie jest. Dodatkowo wiemy też, ile czasu zajmuje wysłanie pieniędzy do kogoś za granicę, ile to kosztuje i jak banki nie pracują w weekendy. Jeśli użyjemy powyższej analogii w artykule, pieniądz fiducjarny może być postrzegany jako nic innego jak schemat drukowania na papierze używany przez bankierów, aby oszukać naiwnych inwestorów z ich wartości.

Wewnętrzna wartość Bitcoina wynika właśnie z oferowania alternatywy dla obecnego systemu finansowego, alternatywy, która może potencjalnie rozwiązać wszystkie wymienione powyżej problemy. Może pewnego dnia stać się rozproszoną siecią płatności na całej planecie, zdecentralizowaną walutą rezerwową o ograniczonej podaży, która będzie dostępna dla każdego, w dowolnym miejscu i czasie.

Bitcoin chce wspierać i ostatecznie zdetronizować krajowe waluty fiducjarne i globalne instytucje finansowe, dzięki swojej zdolności do zapewniania globalnego bezproblemowego, taniego, niemal natychmiastowego i anonimowego handlu i przechowywania wartości.

W swojej ostatecznej formie Bitcoin wykazuje wszystkie cechy, które musi posiadać jedna uniwersalna giełda. Idealny Bitcoin to:

 • Fungible – każdy Bitcoin jest taki sam jak następny i można go w pełni stosować zamiennie.
 • Non-Consumable – Nie można go zużyć.Niezwykle przenośny – możesz przechowywać / transportować Bitcoiny na prawie każdym urządzeniu, które ma dostęp do Internetu; krążyły historie o ludziach przechowujących swoje Bitcoiny na inteligentnych pralkach.Trwałe – nie można go zniszczyć.Wysoce podzielny – można podzielić na mniejsze przyrosty (satoshi).Bezpieczne – nie można podrobić.Łatwość transakcji – Transakcje z Bitcoin zwykle trwają kilka sekund; to zależy od przeciążenia sieci.Niewielkie – całkowita podaż w wysokości 21 milionów.Nie wyemitowany przez jeden podmiot – nie jest suwerenny (wydany przez rząd) jak fiat.Zdecentralizowany – zależy od sieci zdecentralizowanych węzłów.Inteligentny – może mieć dodane do niego dodatkowe funkcje.Taki towar może zakłócić sposób działania naszej gospodarki, a może nawet zapoczątkować nowy krok w jej ogólnej ewolucji.

  Za tym kryje się również pewna „rzeczywista wartość, ponieważ wydaje się, że istnieje silna korelacja z ceną Bitcoina i krańcowym kosztem jego wydobycia. Satoshi Nakamoto, ojciec Bitcoina, wprowadził do swojego dzieła koncepcję „wydobywania w genialnej sztuczce mającej na celu powolne zwiększanie podaży kryptowaluty i motywowanie walidatorów sieciowych do wykonywania swojej pracy.

  Wydobywanie bitcoinów jest zasadniczo procesem, podczas którego węzły Bitcoin konstruują bloki z transakcji Bitcoin, a następnie rozwiązują skomplikowane problemy kryptograficzne w celu dodania tych bloków do łańcucha bloków Bitcoin.

  Wydobycie jest działalnością niezwykle wymagającą zasobów; wymaga dużych inwestycji infrastrukturalnych (zakup odpowiedniego sprzętu), a także zużywa dużo energii elektrycznej. Wszystko to kosztuje; niektóre źródła sugerują, że obecny koszt krańcowy wydobycia jednego bitcoina wynosi około 4300 USD. Jeśli spojrzymy na aktualną cenę Bitcoina, zobaczymy, że jesteśmy dość blisko tych poziomów. Wielu fundamentalnych analityków uważa, że ​​cena Bitcoina nigdy nie spadnie znacznie poniżej krańcowego kosztu jego wydobycia; gdybyśmy im uwierzyli, moglibyśmy nawet dojść do wniosku, że w rzeczywistości znajduje się dno obecnej bessy.

  Dodatkowym źródłem realnej wartości Bitcoin jest jego przyjęcie. Nawet gdy technologia znajduje się na wczesnych, bolesnych etapach rozwoju, ludzie coraz chętniej wykorzystują ją do transferów, zakupów, a nawet przechowywania wartości. Wartość jednego dobra jest określana przez ludzi, którzy chcą z niego korzystać; w przypadku Bitcoin liczba tych osób wydaje się rosnąć z dnia na dzień.

  Podsumowując

  Większość wartości Bitcoina jest obecnie związana z jego potencjałem i istnieją pewne realne problemy, którymi musi się zająć, zanim wykorzysta wspomniany potencjał. Problemy ze skalowalnością sieci, zamiennością monet, anonimowością, abstrakcyjne problemy, takie jak powiązania Bitcoina z nielegalnymi rynkami, należą do najczęściej wymienianych problemów istniejącej infrastruktury Bitcoin. Nawet mając Bitcoin w takim stanie, coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że zdecentralizowane łańcuchy bloków stanowią znaczącą modernizację w stosunku do „normalnej infrastruktury finansowej i klasycznej bankowości, które nie ewoluowały zbytnio (jeśli w ogóle) w ciągu ostatnich 100 lat. lat.

  Wszystko to prowadzi nas z powrotem do początkowego pytania: Jaka jest wewnętrzna wartość Bitcoina? Trudno udzielić dokładnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wartość jest ogólnie subiektywna. Wszystko sprowadza się do tego, jak bardzo ludzie naprawdę potrzebują Bitcoin; w świecie, w którym centralizacja i stuletnie praktyki finansowe zdają się nas spowalniać na każdym kroku, potrzeba ta może być większa, niż większość z nas zdaje sobie sprawę. Tylko czas pokaże, kiedy (i czy) ta potrzeba zostanie uznana.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy