Czy znajomy może wspólnie podpisać pożyczkę samochodową?

17.02.2021

Jak sfinansować dom ze współsygnatariuszem

Przyjaciele, krewni lub prawie wszyscy mogą podpisać umowę o pożyczkę samochodową, pod warunkiem, że posiadają wystarczający kredyt, aby kwalifikować się do otrzymania pożyczki. Naprawdę nie ma żadnych ograniczeń co do rodzaju relacji, jakie podpisujący muszą mieć z głównymi pożyczkobiorcami. Współsygnatariusze powinni być jednak świadomi konsekwencji, jeśli pożyczka zostanie niespłacona lub płatności są dokonywane z opóźnieniem.

TL; DR (zbyt długo; nie przeczytałem)Znajomy może podpisać umowę o pożyczkę samochodową, jeśli ma dobry kredyt i wystarczający dochód, aby się wykazać.

Kim jest współsygnatariusz?

Współsygnatariusze podpisują umowy obiecujące spłatę pożyczki, jeśli pierwotny pożyczkobiorca nie spłaci pożyczki. Współsygnatariusze korzystają z własnej historii kredytowej, aby się zakwalifikować, co może nie tylko pomóc w zabezpieczeniu pożyczki, ale także potencjalnie uzyskać niższą stopę procentową dla pierwotnego pożyczkobiorcy.

Kto potrzebuje współsygnatora?

Pożyczkobiorcy bez historii kredytowej, złej historii kredytowej lub dużej kwoty istniejącego zadłużenia mogą potrzebować osoby podpisującej umowę. Na przykład nowożeńcy, którzy właśnie kupili swój pierwszy dom i chcą teraz kupić nowy samochód, mogą nie mieć wystarczającego kredytu. Bank może jednak zatwierdzić ich wnioski o pożyczkę samochodową, jeśli mają wykwalifikowanego współsygnatariusza. Może to być świetny sposób na zbudowanie kredytu, a jednocześnie uzyskanie kredytu samochodowego, którego w innym przypadku nie byliby w stanie uzyskać.

Kwalifikacje współsygnatora

Pożyczkodawcy szukają współsygnatariuszy posiadających stabilność finansową. Twój współsygnatariusz powinien mieć stałą pracę – lub dużo aktywów – oraz zdolność finansową do spłaty pożyczki w przypadku niewywiązania się ze zobowiązań. Pożyczkodawcy badają historię kredytową współsygnatariusza, szukając opóźnionych płatności, niezapłaconych lub uregulowanych rachunków, przejęć, upadłości lub innych wad kredytowych.

Zastrzeżenia do wspólnego podpisywania

Współsygnatariusz kredytu samochodowego jest odpowiedzialny za pożyczkę i opóźnienia w płatnościach, jeśli główny pożyczkobiorca nie wywiąże się z płatności lub dokona opóźnień w płatnościach. Pożyczkodawcy mogą próbować pobrać zaległe płatności, kary lub całe saldo od współsygnatariusza. W niektórych przypadkach współsygnatariusze mogą zażądać, aby pożyczkodawca zawarł w dokumentach pożyczki klauzulę wyłączającą ich z odpowiedzialności za opłacenie kosztów sądowych, opłat za zwłokę lub honorariów prawników. W przeciwnym razie oni również mogą być odpowiedzialni za te opłaty.

Współsygnatariusze powinni również mieć świadomość, że niewywiązanie się ze spłaty przez pierwotnego pożyczkobiorcę wpłynie na ich kredyt – podpisujący mogą mieć problemy z uzyskaniem własnych nowych pożyczek, jeśli ich kredyt zostanie uszkodzony w wyniku niespłacenia przez pożyczkobiorcę. Nawet jeśli główny pożyczkobiorca płaci, wiążąc swój własny kredyt, współsygnatariusz może mieć trudności z uzyskaniem nowej pożyczki dla siebie, gdyby jej potrzebował. Oznacza to, że brak spłaty nie tylko zaszkodzi Twojemu kredytowi, ale także możesz stracić cennego przyjaciela.

Więcej artykułów

Czy Cosigner można usunąć z kredytu mieszkaniowego i dodać nazwę bez refinansowania? →

Czy umowa pożyczki ma wpływ na współsygnatariusza? →

Refinansowanie kredytu hipotecznego ze słabym kredytem i współsygnatariuszem →

  • Credit.com: Kompletna ściągawka do podpisywania pożyczki
  • Pożyczki drogowe: jak pożyczkobiorca lub współkredytobiorca może pomóc Ci się ruszyćPoproszono mnie o podpisanie umowy finansowej na samochód. O co mnie proszą i co to dla mnie oznacza?Vicki Wright, która zajmuje się pisaniem i redagowaniem od 1996 roku, ma bogate doświadczenie w zarządzaniu biznesem, marketingu i mediach. Wright ma tytuł licencjata w dziedzinie komunikacji społeczno-politycznej na Uniwersytecie Stanowym Missouri i uzyskał certyfikat koordynatora przywództwa w Kansas Leadership Center w 2010 roku.

    We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy