Co zrobić ze starymi kartami kredytowymi

17.02.2021

Ponieważ kradzież tożsamości i oszustwa są tak powszechne, ważne jest, aby wiedzieć, co zrobić z wygasłymi kartami kredytowymi. Kiedy otrzymasz pocztą nową kartę do jednego ze swoich kont, nie przechowuj starej karty w szufladzie biurka. Zamiast tego skorzystaj z tych wskazówek, jak zniszczyć kartę kredytową we właściwy sposób.

Lepszym pytaniem może być, dlaczego nie miałbyś zniszczyć swoich starych kart? Przeterminowane karty leżące w szufladzie biurka nie pomagają. Stanowią jednak potencjalne ryzyko oszustwa. Kiedy otrzymasz pocztą nową kartę, data ważności i kod zabezpieczający ulegną zmianie, ale numer Twojego konta nie. Złodzieje tożsamości często łączą Twoje dane osobowe z różnych źródeł, a stara karta daje im wszystko, czego potrzebują, aby zacząć: pełne imię i nazwisko oraz numer konta.

Co więcej, ponieważ karty kredytowe są zwykle ważne na okres 3-5 lat, nietrudno zgadnąć nową datę ważności. I chociaż kod bezpieczeństwa z tyłu karty zapewnia Twojemu kontu dodatkową warstwę ochrony, nie wszyscy sprzedawcy internetowi o to proszą.

Poniższe metody opisujące sposób niszczenia kart kredytowych zajmują tylko chwilę i są łatwymi nawykami zapobiegania kradzieży tożsamości, które warto zastosować.

Najszybszym sposobem zniszczenia starej karty jest użycie niszczarki poprzecznej zaprojektowanej specjalnie do cięcia kart kredytowych. Jeśli kupisz niszczarkę, zauważysz, że nawet niedrogie mają tę zdolność. Jeśli Twoja niszczarka ma tę funkcję, śmiało niszcz swoje karty tylko do przeciągania.

Jeśli Twoja karta kredytowa, której ważność wygasła, jest wyposażona w chip – metalowy kwadrat, który dotykasz lub zanurzasz w czytniku kart w punkcie sprzedaży – niszcz go tylko wtedy, gdy urządzenie jest wyposażone w możliwość niszczenia płyt CD. W przeciwnym razie strzępienie chipa może spowodować uszkodzenie mechanizmu.

Wysokiej jakości niszczarki, które obsługują zarówno karty kredytowe, jak i płyty CD (a tym samym karty chipowe), są dostępne w sklepach i Internecie za mniej niż 60 USD.

Czytnik kart SumUp Air Lite umożliwia firmom przyjmowanie płatności kredytowych, debetowych i zbliżeniowych.

Czy Twoja firma akceptuje już karty kredytowe? Nie? Kup czytnik kart SumUp!Po prostu otrzymuj zapłatę czytnikiem kart SumUp, przyjmując płatności debetowe, kredytowe i zbliżeniowe. Zapłać tylko 2,65%. Brak opłat miesięcznych. Żadnych minimów. Zawsze.

Jeśli nie masz niszczarki do niszczenia kart, nadal możesz je skutecznie pociąć nożyczkami. Kluczem do zniszczenia starej karty kredytowej za pomocą nożyczek jest skupienie się na cięciach tam, gdzie znajdują się wrażliwe dane osobowe. Usuń skojarzenie swojego imienia i nazwiska z numerami na karcie, przecinając oba wydrukowane obszary w poziomie, a następnie przecinając każdą literę i cyfrę w pionie. To szczegółowe podejście nie jest tak czasochłonne, jak się wydaje, i z pewnością udaremni próby oszusta, aby rozpocząć szaleństwo zakupów za twoje pieniądze.

Po prawidłowym zniszczeniu starej karty rozsądnie byłoby nie pozbywać się jej fragmentów podczas jednego zabierania śmieci. Nurkowie ze śmietników chcący ukraść dane osobowe wykorzystają każdą resztkę, jaką znajdą. Możesz być zaskoczony wysiłkiem, jaki włożą w zestawianie nawet podstawowych informacji, takich jak instytucje finansowe, z których korzystasz, kim są wystawcy Twoich kart kredytowych i jakie mogą być numery kont. Pokonaj je, umieszczając kawałki w różnych torbach i wyrzucając je w ciągu kilku tygodni.

Niektóre firmy wydające karty wydają karty metalowe, które mają zapewnić dodatkową trwałość. Dwa przykłady to Chase Sapphire Visa i Amazon Prime Visa.

Wielu posiadaczy kart zastanawia się, jak pozbyć się metalowych kart kredytowych i nie zdaje sobie sprawy, że ich wystawcy zrobią to bezpiecznie za Ciebie za darmo. Wystarczy zadzwonić do wystawcy metalowej karty i poprosić o przedpłaconą kopertę pocztową.

Paski magnetyczne i chipy zostały zaprojektowane tak, aby ułatwić szybkie przetwarzanie kart kredytowych, dlatego są zakodowane wszystkimi danymi, które można odczytać na karcie oraz informacją o rodzaju transakcji, do których można użyć karty. Dlatego, jeśli nie uda Ci się zniszczyć magnesu i chipa, możesz stać się ofiarą oszustwa związanego z kartą kredytową, nawet jeśli odpowiednio zredukujesz swoje imię i nazwisko oraz numer konta.

Możesz rozmagnesować pasek, powoli przesuwając wzdłuż niego silny magnes (zrobi to nawet magnes na lodówkę). Po wykonaniu tej czynności należy nadal przeciąć pasek jako dodatkowy środek ostrożności. Jeśli chcesz mieć pewność, że twój stary chip jest całkowicie wyłączony, uderz go młotkiem.

Bez wątpienia powinieneś niszczyć karty i wyrzucać je; nie poddawaj ich recyklingowi. Recykling karty oznaczałby, że nie trafia na wysypisko, ale zamiast tego trafiłby do zakładu, gdzie zostałby umieszczony na przenośniku taśmowym i posortowany ludzkimi rękami. Zakładanie, że pracownicy zakładu recyklingu nie ukradną twoich danych osobowych, jest zbyt kuszącym losem.

Nawet jeśli prawidłowo zniszczysz wszystkie swoje karty kredytowe, złodzieje tożsamości mogą uzyskać wszystko, czego potrzebują, przeszukując kosze na śmieci i recyklingując stare rachunki. Te z łatwością podają Twoje pełne imię i nazwisko, adres, numery kont i nawyki dotyczące wydatków. Zrezygnuj z papieru, kiedy tylko możesz, a jeśli masz rachunki w formie papierowej, które chcesz wyczyścić, zniszcz dokumenty.

Każdy, kto doświadczył kradzieży tożsamości, powie ci, że jest to ból głowy, który po prostu daje. Oszczędzaj czas i stres, stosując te zdroworozsądkowe nawyki, aby chronić swoje dane osobowe.

Chcesz dowiedzieć się więcej o kartach kredytowych i jak z nich korzystać? Przeczytaj przydatne artykuły z naszego bloga.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy