Co to jest wyciąg bankowy i jak go odczytać?

17.02.2021

Nasi czytelnicy zawsze są na pierwszym miejscu

Treść DollarSprout zawiera linki do naszych partnerów reklamowych. Kiedy czytasz nasze treści i klikasz w link jednego z naszych partnerów, a następnie decydujesz się na sfinalizowanie oferty – niezależnie od tego, czy jest to pobranie aplikacji, otwarcie konta czy inna czynność – możemy otrzymać prowizję od tego reklamodawcy bez dodatkowych opłat koszt dla ciebie.

Naszym ostatecznym celem jest edukacja i informowanie, a nie zachęcanie do zapisywania się na określone oferty. Odszkodowanie od naszych partnerów może mieć wpływ na to, jakie produkty oferujemy i gdzie pojawiają się w witrynie, ale nie ma żadnego wpływu na obiektywność naszych recenzji lub porad.

 • Dom
 • BankowośćPodstawy bankowościNaszym celem numer jeden w DollarSprout jest pomoc czytelnikom w poprawie ich życia finansowego i regularnie współpracujemy z firmami, które podzielają tę samą wizję. Jeśli zakup lub rejestracja zostanie dokonana za pośrednictwem linków naszych Partnerów, otrzymamy wynagrodzenie za skierowanie. Oto jak zarabiamy pieniądze.

  Wyciąg bankowy jest jak kopia twojej historii medycznej.

  To ważny zbiór informacji, ale większość z nas nie patrzy na niego, chyba że coś jest nie tak. Możesz co miesiąc rzucić okiem na saldo, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że wkrótce potem kartka papieru wyrzuci się prosto do kosza.

  Jeśli jednak zostaniesz poprawnie przeczytany, twoje stwierdzenie może opowiedzieć o wiele ciekawszą historię, niż ci się wydaje.

  Może zaoferować dokładne przyjrzenie się Twoim nawykom finansowym, wskazać potencjalne problemy i udowodnić, że jesteś godnym pożyczkobiorcy. Wyciąg bankowy może również pomóc w zbudowaniu szczegółowego budżetu.

  Kluczem do zrozumienia wyciągu bankowego jest nauczenie się języka.

  Co to jest wyciąg bankowy?

  Wyciąg bankowy to zapis transakcji z konta czekowego lub oszczędnościowego w określonym okresie wyciągu.

  Pokazuje wszystkie wpłaty i wypłaty, które miały miejsce na Twoim koncie, w tym napisane przez Ciebie czeki, otrzymane kredyty i inne. Wyciąg bankowy pokazuje również saldo początkowe i końcowe, a także wpływ każdej transakcji na saldo.

  Wyciągi bankowe są przydatne do monitorowania wydatków i depozytów. Kredytodawca hipoteczny może również poprosić o przejrzenie wyciągów bankowych, aby upewnić się, że masz wystarczająco dużo na dokonywanie miesięcznych płatności lub aby upewnić się, że w ostatnim czasie nie pojawiły się żadne podejrzane depozyty.

  Jak czytać wyciąg bankowy

  Jeśli nigdy nie sprawdzałeś wyciągu bankowego, przeczytanie go po raz pierwszy przypomina tłumaczenie hieroglifów. Na szczęście zrozumienie wyciągu bankowego jest proste, gdy dowiesz się, co reprezentuje każda część. Oto najważniejsze terminy, które należy znać:

  Saldo początkowe : jest to kwota na koncie na początku okresu wyciągu. Innymi słowy, jest to saldo Twojego konta przed dokonaniem jakichkolwiek wpłat lub wypłat.

  Saldo końcowe : jest to kwota na koncie po zakończeniu okresu wyciągu. Jeśli zaoszczędzisz więcej pieniędzy niż wydasz, Twoje saldo końcowe będzie wyższe niż saldo początkowe. Jeśli wydasz więcej lub przelejesz więcej na inne konto, będziesz mieć niższe saldo końcowe niż na początku.

  Wpłaty: są to indywidualne raty środków na Twoim koncie. Może to obejmować bezpośredni depozyt od pracodawcy, czeki gotówkowe, przelewy bankowe, pieniądze przelane z PayPal lub Venmo i inne kredyty.

  Wypłaty: Ta część wyciągu przedstawia transakcje, w przypadku których wypłaciłeś środki ze swojego konta. Może to obejmować zarówno przelewy online, takie jak płatność na kartę kredytową, jak i transakcje, które miały miejsce przy użyciu karty debetowej.

  Odsetki: Niektóre banki płacą odsetki na swoich kontach czekowych . Jeśli w tym okresie zarabiałeś odsetki, na wyciągu bankowym będzie widać, ile zarobiłeś. Jeśli masz wiele rachunków oszczędnościowych w ramach tego samego konta parasolowego, wyciąg może zawierać łączne zapłacone odsetki, a także łączne odsetki dla każdego konta. Niektóre banki podają również kwotę odsetek, które zarobiłeś przez cały okres istnienia konta.

  Opłaty: ta część przedstawia dokładne opłaty uiszczone w okresie wyciągu. Może to obejmować opłaty za przekroczenie stanu konta, zwrócone czeki, wypłaty z bankomatów i miesięczną opłatę za utrzymanie. Jeśli wyjechałeś za granicę i używałeś swojej karty debetowej, mogłeś zostać obciążony opłatą za transakcję zagraniczną lub opłatą za wypłatę z bankomatu.

  Szczegóły salda dziennego: Twój bank może również pokazywać saldo za każdy dzień okresu wyciągu. Pozwala to zobaczyć, jak zmieniało się saldo w ciągu miesiąca. Może być przydatne dla każdego, kto lubi szczegółowo badać swoje nawyki związane z wydawaniem pieniędzy.

  Ochrona w rachunku bieżącym: Twój wyciąg bankowy może odzwierciedlać, czy masz na koncie pokrycie w rachunku bieżącym i czy musiało ono zostać uruchomione w dowolnym momencie okresu wyciągu.

  Okres wyciągu: są to daty, w których dochodzi do transakcji, zwykle miesięczne. Jeśli jednak w oświadczeniu jest napisane „styczeń 2019 r., Nie musi to oznaczać, że okres wyciągu faktycznie dotyczył stycznia. Może rozpocząć się pod koniec grudnia i zakończyć na kilka dni przed końcem stycznia.

  Jak korzystać z wyciągu bankowego

  Wiedza o tym, czym jest wyciąg bankowy i jak właściwie z niego korzystać, może pomóc w osiągnięciu celów finansowych.

  Uzgodnij swoje kontaByć może pamiętasz, jak mama lub tata siedzieli przy stole w jadalni z książeczką czekową przed sobą. Prawdopodobnie uzgadniali swoje konta, oceniając, jak każda transakcja zmienia saldo konta. Ma to na celu po prostu zapewnienie, że bank prawidłowo obliczył kwotę.

  Nadal możesz to zrobić za pomocą wyciągu bankowego, przechodząc przez każdą wpłatę i wypłatę. W dzisiejszych czasach wszystko to można zrobić cyfrowo – książeczka czekowa nie jest wymagana.

  Śledź swoje wydatkiMożesz również użyć wyciągu bankowego, aby śledzić swoje wydatki. Wprowadź dane ręcznie lub zsynchronizuj swoje konto bankowe z systemem online, takim jak Mint lub Tiller. Śledzenie wydatków jest najważniejszym krokiem w tworzeniu hermetycznego budżetu.

  Jeśli nie masz obecnie budżetu i chcesz go uruchomić, możesz skorzystać z poprzednich wyciągów bankowych, aby określić, ile wydajesz w każdej kategorii. Po prostu podziel każdy wydatek na określoną klasyfikację, taką jak jedzenie lub rozrywka.

  Popraw wszelkie błędyZawsze zwracaj uwagę na wszelkie błędy podczas sprawdzania wyciągu bankowego, takie jak czek, który został zdeponowany w momencie wstrzymania płatności lub błędnie pobrana opłata. Prawdopodobnie bank nie będzie tak czujny w stosunku do Twojego konta, jak Ty. Oznacza to, że Twoim obowiązkiem jest zauważenie wszelkich błędów.

  Zwykle poprawianie błędów w banku jest możliwe tylko w określonym czasie. Dlatego najlepiej przejrzeć swoje oświadczenie po otrzymaniu. Jeśli coś wydaje się nie tak, natychmiast skontaktuj się z obsługą klienta swojego banku.

  Prowadzić rejestrZgodnie z prawem banki muszą przechowywać Twoje wyciągi przez pięć lat. Mimo to dobrym pomysłem może być przechowywanie wyciągów osobno w systemie opartym na chmurze, takim jak Dropbox lub Dysk Google.

  Wyciągi bankowe można zapisywać w formacie PDF lub skanować w wyciągach papierowych.

  Twój wyciąg bankowy wiele mówi

  Wszystkie informacje zawarte na wyciągu bankowym opowiadają historię. Gdy nauczysz się czytać tę historię, możesz użyć wyciągu bankowego do śledzenia wydatków, tworzenia budżetu i osiągania celów finansowych szybciej, niż się wydawało.

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy