Alexander Hamilton: ojciec amerykańskiej bankowości

17.02.2021
Alexander Hamilton: ojciec amerykańskiej bankowości
 • Udostępnij na Facebooku
 • Podziel się na TwitterzeObecnie brak dostępnych źródeł multimediów

 • 128 kb / s | MP3
 • 64 kb / s | MP3
  Alexander Hamilton nie był prezydentem USA, ale był jednym z najważniejszych wczesnych przywódców Stanów Zjednoczonych

  Walczył w wojnie o niepodległość, pisał potężne argumenty aby przekonać państwa do zaakceptowania konstytucji i pomógł stworzyć narodowy system bankowy i gospodarczy.

  W 1929 roku Departament Skarbu umieścił nawet twarz Alexandra Hamiltona na rachunku za 10 dolarów. W 2015 roku musical „Hamilton stał się jednym z największych przedstawień na Broadwayu.

  Ale historia wczesnego życia Hamiltona nie uczyniła tego dziedzictwa prawdopodobnym.

  Trudny początek

  Hamilton urodził się w 1755 roku w biednych, niezamężnych rodzicach w Indiach Zachodnich. Był bystrym dzieckiem i czytał każdą daną mu książkę – po angielsku, łacinie i grece.

  Hamilton również wiele się nauczył o biznesie i ekonomii. Mówił o zostaniu przywódcą politycznym w koloniach Ameryki Północnej.

  Kiedy Hamilton miał 11 lat, zmarła jego matka. Hamilton dostał pracę jako asystent księgowego . Nauczył się prowadzenia dokumentacji finansowej .

  Chociaż jego sytuacja była trudna, inni uznali, że Hamilton był inteligentny i utalentowany. Szef Hamiltona wysłał go do Nowego Jorku. Został studentem King’s College, później nazwanego Columbia University.

  Praworęczny mężczyzna

  Rewolucja amerykańska dała Hamiltonowi szansę pokazania swoich umiejętności. Hamilton wspierał wojnę o niepodległość kolonii przeciwko Wielkiej Brytanii. Został pomocnikiem głównego generała kolonii, Jerzego Waszyngtona.

  Chociaż Hamilton był młody – miał niewiele ponad 20 lat – Waszyngton ufał mu jako znakomitemu pisarzowi i myślicielowi. Hamilton napisał listy do generała. Musiał wykorzystać wszystkie swoje umiejętności polityczne i komunikacyjne, aby zdobyć pieniądze i zaopatrzenie dla Armii Rewolucyjnej.

  Miłość i małżeństwo… i pieniądze

  Podczas wojny Hamilton poślubił Elizabeth Schuyler. Była członkiem jednej z najbogatszych rodzin w kraju.

  Z biegiem czasu Eliza i Alexander Hamilton osiedlili się w Nowym Jorku i Filadelfii i wychowali ośmioro dzieci.

  Bank Stanów Zjednoczonych

  Po wojnie o niepodległość Hamilton został prawnikiem w Nowym Jorku. Ponownie użył mocy swojego pióra – tym razem w obronie Konstytucji Stanów Zjednoczonych.

  Hamilton był jednym z autorów „The Federalist Papers. Seria artykułów w prasie nawoływała nowo niepodległe państwa do przyjęcia Konstytucji i stworzenia silnego rządu centralnego.

  Po tym, jak stany zgodziły się ratyfikować konstytucję, pierwszym prezydentem kraju został George Washington. Poprosił Hamiltona, aby został pierwszym sekretarzem skarbu .

  Rola sekretarza skarbu była kluczowa w początkach nowego narodu. Najpilniejszym problemem Ameryki było znalezienie sposobów spłaty długów. Kraj pożyczył lub obiecał dużo pieniędzy podczas wojny o niepodległość.

  Hamilton zaproponował utworzenie banku narodowego. Kongres zatwierdził ten pomysł w 1791 roku. Bank miał 10 milionów dolarów kapitału. Mógłby pożyczyć rządowi pieniądze i spłacić długi państwowe. System Hamiltona stworzył również federalny system pobierania podatków.

  Ale nie wszyscy akceptowali poglądy Hamiltona. Wielu doradców prezydenta Waszyngtonu – zwanych jego gabinetem – sprzeciwiało się Hamiltonowi.

  Przeciwnicy wyrazili wiele zastrzeżeń wobec Hamilton’s Bank of the United States. Generalnie członkowie Kongresu ze stanów północnych poparli ten pomysł, podczas gdy ci ze stanów południowych byli temu przeciwni.

  Inny przywódca polityczny, Thomas Jefferson, powiedział, że Bank przekroczył uprawnienia Konstytucji.

  Hamilton bronił banku. Opowiadał się za szeroką interpretacją Konstytucji. Uważał, że pozwoli to rządowi federalnemu zrobić wszystko, co konieczne, aby wzmocnić system gospodarczy kraju.

  Hamilton w dużej mierze wygrał swoje argumenty polityczne. Został liderem pierwszej partii politycznej w kraju, zwanej Partią Federalistów.

  Federaliści, zlokalizowani głównie na handlowym północnym wschodzie, wspierali silny rząd krajowy. Położyli podwaliny pod gospodarkę narodową, stworzyli krajowy system sądowniczy i ustanowili zasady polityki zagranicznej.

  Znowu kłopoty

  Ale kiedy życie publiczne Hamiltona odnosiło sukcesy, jego życie prywatne wpadało w tarapaty.

  Hamilton przyznał się, że miał romans – nie był wierny swojej żonie. Jego najstarszy syn stoczył pojedynek w obronie honoru Aleksandra Hamiltona i został zabity.

  Hamilton ostatecznie zrezygnował z administracji George’a Washingtona. Publicznie nie zgadzał się z innymi politykami, w tym z nowym prezydentem Johnem Adamsem i człowiekiem o imieniu Aaron Burr.

  Wielu, którzy nie zgadzali się z Hamiltonem, zjednoczyło się w partii opozycyjnej zwanej Republikanami lub czasami Demokratami-Republikanami. Thomas Jefferson był ich liderem.

  Chociaż Hamilton i Jefferson nie zgadzali się co do większości spraw, w wyborach prezydenckich w 1800 roku Hamilton poparł Thomasa Jeffersona nad innym czołowym kandydatem, Aaronem Burrem. Hamilton ufał, że Jefferson nie nadużywa władzy prezydenta.

  Ale Aaron Burr był zły, że Hamilton kosztował go wybór. Później, kiedy Burr kandydował na gubernatora Nowego Jorku, Hamilton ponownie mu się przeciwstawił. Burr wyzwał Hamiltona na pojedynek.

  Pojedynek na śmierć i życie

  O świcie 11 lipca 1804 roku Hamilton i Burr stoczyli pojedynek po stronie rzeki Hudson w New Jersey, niedaleko Manhattanu. Strzelali z pistoletów z 10 kroków . Hamilton upadł na ziemię. Zabrano go do swojego domu na Manhattanie i następnego dnia zmarł.

  Zaledwie trzy lata wcześniej syn Hamiltona został postrzelony w tym samym miejscu.

  Dziś Amerykanie pamiętają Aleksandra Hamiltona jako architekta amerykańskiego systemu bankowego i gospodarczego. Był pierwszym sekretarzem skarbu i stworzył amerykański bank centralny.

  System Hamiltona dał nowemu narodowi możliwość emitowania papierowych pieniędzy, pożyczania pieniędzy rządowi oraz promowania biznesu i przemysłu poprzez udzielanie kredytów.

  Chociaż wielu nie zgadzało się z władzą, jaką Hamilton dał rządowi centralnemu, pomógł on umieścić Stany Zjednoczone na równej stopie finansowej z narodami Europy.

  Jestem Jonathan Evans.

  Kelly Kelly i Mary Gotschall napisali tę historię dla „The Making of a Nation w Learning English. Kathleen Struck i Hai Do byli redaktorami.

  Czy znałeś wszystkie te informacje o Aleksandrze Hamiltonie? Daj nam znać, co myślisz w sekcji Komentarze poniżej lub na naszej stronie na Facebooku.

  Słowa w tej historii

  argument – n. oświadczenie lub seria oświadczeń za lub przeciw czemuś

  dziedzictwo – n . coś, co wydarzyło się w przeszłości lub pochodzi od kogoś w przeszłości

  księgowy – n . osoba, której zadaniem jest prowadzenie dokumentacji finansowej firmy

  finansowy – przym . odnoszące się do pieniędzy

  najbogatszy – przym . mając dużo pieniędzy i majątku

  ratyfikować – v . uczynić (traktat, porozumienie itp.) oficjalnym poprzez podpisanie go lub głosowanie za nim

  skarbiec – n. miejsce, w którym przechowywane są pieniądze rządu, klubu itp

  pilny – przym. bardzo ważne i wymagające natychmiastowej uwagi

  federalny – przym. lub odnoszące się do formy rządu, w której władza jest dzielona między rząd centralny a poszczególne stany, prowincje itp.

  fundacja – n . coś (na przykład pomysł, zasada lub fakt), co stanowi podstawę dla czegoś

  sądowy – przym . lub odnoszące się do sądów lub sędziów

  wyznać – v . przyznać się, że zrobiłeś coś złego lub nielegalnego

  pojedynek – rz . walka między dwojgiem ludzi, która obejmuje użycie broni (takiej jak broń lub miecz) i zwykle dzieje się, gdy inni ludzie patrzą

  zrezygnować – v . akt rezygnacji z pracy lub stanowiska w sposób formalny lub oficjalny

  tempo – rz . pojedynczy krok lub długość pojedynczego kroku – zwykle liczba mnoga

  architekt – n . osoba, która projektuje i kieruje planem, projektem itp.

  stopa – n. używane do opisania rodzaju relacji, jaka istnieje między ludźmi, krajami itp.

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy