6 największych rosyjskich banków (SBER, VTBR)

17.02.2021
Category: Karty Kredytowe

Rosyjski system bankowy jest wysoce upolityczniony, regulowany i podlega kaprysom interweniującym Banku Rosji. Jest również bardzo skoncentrowany na szczycie: Sbierbank i VTB mają więcej aktywów netto niż łącznie 20 kolejnych banków. Po tych dwóch gigantach są cztery inne banki o łącznych aktywach przekraczających 40 miliardów dolarów: Gazprombank, VTB24, Bank Otkritie Financial Corp. i Bank of Moscow.

W latach następujących po światowej recesji rosyjskie banki pojawiały się na pierwszych stronach gazet ze wszystkich niewłaściwych powodów: rosyjskie banki straciły około 5 miliardów dolarów w wyniku kryzysu ukraińskiego, kiedy narody USA i UE nałożyły sankcje bezpośrednio wymierzone w rosyjski sektor finansowy. Rosyjski bank centralny prowadził politykę inflacyjną, co doprowadziło do problemów z zaufaniem po stronie pożyczkodawców. Recesja w Rosji w latach 2014-15 tylko pogorszyła sytuację.

Sberbank

Sberbank (SBER) został założony w 1841 roku w Moskwie i zawsze był wspólną instytucją publiczną i rządową. Bank Centralny Rosji jest właścicielem 50% SBER plus jedna akcja, a resztę inwestorów publicznych.

Sberbank zatrudnia około 293 000 osób i ma aktywa o wartości około 440 miliardów dolarów. Zajął 31. miejsce w rankingu 1000 najlepszych banków światowych w 2018 r. I 1. w Europie.

Sbierbank był przedmiotem kontrowersji wokół decyzji o finansowaniu i depozytach na Ukrainie w 2014 roku. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy oskarżyła Sbierbank o przekazanie terrorystom walczącym o rosyjską okupację 45 milionów hrywien ukraińskich (około 4 miliony dolarów według ówczesnych kursów wymiany).

Inny większościowy bank państwowy, VTB, został założony w 1990 r. Pod nazwą Vneshtorgbank. Prawie 61% VTB należy do rządu rosyjskiego, a reszta jest notowana na moskiewskiej giełdzie. VTB jest zarejestrowany w Sankt Petersburgu.

Pomimo tego, że jest drugim co do wielkości bankiem w Rosji ze znacznym marginesem, VTB jest faktycznie bliżej trzeciego niż pierwszego. Szacunki wskazują, że Sberbank jest od 2,75 do 3,5 razy większy. VTB rości sobie prawa do imponujących spółek zależnych, w tym 10 największych rosyjskich banków, takich jak VTB24 i Bank of Moscow.

Gazprombank

Gazprombank został założony w 1990 roku przez producenta gazu ziemnego Gazprom (GAZP) w celu świadczenia usług bankowych na rzecz innych przedsiębiorstw gazowniczych. Chociaż GSB nadal koncentruje się na ropie i gazie, obecnie obsługuje inne sektory rosyjskiej gospodarki.

Gazprombank jest trzecim co do wielkości bankiem w Federacji Rosyjskiej, zajmującym mniej więcej połowę wielkości VTB pod względem aktywów ogółem. Firma zatrudnia około 13 500 osób i ma siedzibę główną w Moskwie.

Departament Skarbu USA nałożył surowe sankcje na Gazprombank, zabraniając obywatelom amerykańskim dostarczania nowego finansowania.

VTB24

VTB24, określany jako „dedykowana detaliczna spółka zależna Grupy VTB, kładzie nacisk na usługi bankowe dla małych firm i osób fizycznych. Obejmuje to podstawowe depozyty czekowe i oszczędnościowe, kredyty samochodowe, kredyty hipoteczne i karty kredytowe. Bank posiada sieć blisko 600 oddziałów w największych rosyjskich miastach.

Bank Otkritie Financial Corp.

Największym prywatnym bankiem w Rosji jest Bank Otkritie Financial Corp., dawniej NOMOS-Bank. Podobnie jak wiele rosyjskich banków, rozpoczął się we wczesnych latach po upadku Związku Radzieckiego. Od tego czasu zgromadził aktywa o wartości ponad 18 miliardów dolarów.

Bank Otkritie jest bankiem oferującym pełen zakres usług z siedzibą w Moskwie. Oferuje bankowość detaliczną, korporacyjną i SME. Jest własnością Grupy Bankowej Otkritie FC.

Bank of Moscow

Bank Moskwy, spółka zależna VTB, został pierwotnie utworzony w 1995 r. Jako akcyjny bank komercyjny przy rządzie rosyjskim. Do 2010 r. Trwały rozmowy w celu jego prywatyzacji. VTB przejął większościowy pakiet w lutym 2011 r., Choć nie bez kontrowersji związanych z procesem selekcji.

Tradycyjnie Bank Moskwy wspiera programy gospodarcze i społeczne w mieście. Posiada również kilka zagranicznych spółek zależnych i obsługuje ponad 100 000 klientów korporacyjnych.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy